Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 11:40 Aktualizované dňa 26.06.2019 o 12:20

Lex Harabin prešiel, návrh poslanca SaS podporila aj koalícia

Kandidatúra sudcu vo voľbách bude znamenať, že sa musí vyzliecť z talára.

Lex Harabin prešiel, návrh poslanca SaS podporila aj koalícia
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ak bude sudca kandidovať v parlamentných voľbách či eurovoľbách, príde o funkciu sudcu. Poslanci schválili návrh Alojza Baránika z SaS, ktorý zmenu navrhoval prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k vládnej novele zákona o sudcoch a prísediacich.

Príkladom je sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý kandidoval v prezidentských voľbách a špekuluje sa aj o jeho snahe presadiť sa v budúcoročných parlamentných voľbách.

​Za Baránikov návrh hlasovalo 117 poslancov vrátane väčšiny tých koaličných.

"Sudca by si mal jasne vybrať, či chce talár alebo kreslo poslanca," uviedol poslanec Baránik, ktorý priznal, že jeho návrh súvisel aj s Harabinovým prípadom.

"Máme tu situáciu, keď istý sudca v pracovnom čase, teda v pracovnom čase vo svojej kancelárii, vysiela, nahráva videá, ktoré si dáva na svoj komunikačný kanál, kde hrubým spôsobom uráža svojich politických oponentov, kde klame, kde sa vyhráža, kde v podstate prevádzkuje protiprávnu činnosť, a to všetko, tak sa zdá, je dovolené," argumentoval Baránik, podľa ktorého tento zákon zastaví harabinovský štýl fungovania justície.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.