Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 14:03

Nová kríza v koalícii na obzore? Bugár ignoruje Dankovo ultimátum

Opozičná novela o štátnom jazyku je podľa Bugára zle navrhnutá, podporiť ju plánuje aj napriek tomu.

Nová kríza v koalícii na obzore? Bugár ignoruje Dankovo ultimátum
Zdroj: TASR

Medzi národniarov a Most-Híd vniesol napätie zákon o štátnom jazyku z dielne opozície. Kontroverznú novelu riešili aj na dnešnej koaličnej rade.

Novela zákona, s ktorou prišla SaS, vyvolala spor medzi koaličnými stranami SNS a Mostom-Híd. Novela z pera liberálov chce zrušiť uprednostňovanie štátneho jazyka.

Šéf národniarov Danko ešte pred pár dňami adresoval koaličnému partnerovi ostré ultimátum, ak by uvažoval o podporení zákona, ktorý by zvýhodňoval menšiny. Podľa predsedu parlamentu by tak zo strany Bélu Bugára išlo o porušenie koaličnej zmluvy.

Ten si to nemyslí, i keď už v sobotu naznačil, že to môže byť zámienka na vyvolanie predčasných volieb. "Ten zákon podporíme. Nie je to však porušenie koaličnej dohody a zmluvy, stalo by sa tak, ak by prešiel opozičný návrh zákona s pričinením koaličného partnera. A tam nie sme, zákon je ešte v prvom čítaní a ktovie, či prejde do druhého,“ povedal pre HN Bugár po dnešnom rokovaní koaličného trojlístku.

Paradoxne napriek tomu, že Bugár by zákon v prvom čítaní podporil, nešetril na samotnú novelu a jej autorov Ondreja Dostála, Zuzanu Zimenovú a Renátu Kaščákovú kritikou. "Prepáčte za výraz, ale je to paškvil. Poslanci, ktorí to predkladali nerozmýšľali,“ povedal šéf Mostu.

K novele po koaličnej rade reagoval aj samotný Danko. Ten naďalej trvá na tom, že zákon neprejde. "Povedali sme nášmu partnerovi Mostu-Híd, že novela zákona o štátnom jazyku nesmie prejsť," povedal Danko, podľa ktorého nemožno slovenský jazyk oslabovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.