Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 11:34 Aktualizované dňa 25.06.2019 o 13:05

Koalícia sa konečne dohodla. Budú voliť piatich kandidátov na ústavných sudcov, potvrdil Bugár

Tajná voľba prebehne v parlamente dnes od 17.45 hod.

Koalícia sa dohodla na tom, že zvolí piatich kandidátov na ústavných sudcov. Pre HN to potvrdil po koaličnej rade šéf Mosta-Híd Béla Bugár.

Dúfa, že už nebude musieť byť piata voľba ústavných sudcov a dnes sa to uzavrie. Tajná voľba prebehne dnes od 17.45 hod.

​"Ohľadom ústavnych sudcov sme sa dohodli, že budeme voliť piatich. V každom klube musí ešte prebehnúť rokovanie, aby sa poslanci nemýlili. Mňa ide šľak trafiť, ako je možné namiesto koloniek zakrúžkovat poradové číslo," povedal pre HN Bugár. Do plného počtu kandidátov treba ešte zvoliť piatich.

Poslanci budú vyberať zo zvyšných pätnásť kandidátov. Vo štvrtok zvolili len jedného kandidáta, a to Radoslava Procházku. Doteraz volili štyrikrát, plný počet kandidátov, čiže osemnásť, sa im zatiaľ zvoliť nepodarilo. Nateraz vybrali trinásť kandidátov.

Dohodu o piatich kandidátoch potvrdil aj šéf SNS Andrej Danko na brífingu. "Za SNS hovorím, že je to poslednýkrát, kedy budeme voliť tajne," skonštatoval s tým, že pri opakovanej voľbe musí byť voľba rovnako ako pri riadnej tajná. Ak sa ani v utorkovej voľbe nepodarí zvoliť chýbajúcich piatich kandidátov, septembrová voľba bude podľa jeho slov verejná.

"Za tou plentou môže dôjsť k zlyhaniu ľudského faktora," povedal v súvislosti s chybnými hlasovacími lístkami pri predchádzajúcich voľbách.

Prípadnú chybovosť chce pri ďalšej voľbe odstrániť verejnou voľbou, predpokladá však, že v septembri už voľba potrebná nebude.

Poslanec SaS Alojz Baránik zverejnil mená, na ktorých sa jeho strana dohodla. Ide o kandidátov Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Martina Jánošíková, Peter Straka a Robert Šorl.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.