Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 00:00

Na štátnu zdravotku idú prvé žaloby lekárov. Tá sa bráni

Všeobecná zdravotná poisťovňa odmieta podpísať nové zmluvy s lekármi. Tí tak musia poskytovať starostlivosť poistencom štátnej zdravotky zadarmo.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská
Zdroj: TASR/M. Baumann


Čo právnici vyčítajú poisťovni?
Podľa právnych zástupcov ambulancií sú poskytovatelia povinní ošetriť každého pacienta. Výkon za pacienta poisteného vo VšZP však štátna poisťovňa lekárovi, ktorý s ňou nemá zmluvu, nepreplatí. Pacient však má zo zákona nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Poskytovatelia tak, pokiaľ nechcú porušovať zákon, musia pacienta ošetriť na svoje náklady a zadarmo.


Ako sa VšZP bráni?
Poisťovňa argumentuje tým, že má naplnenú sieť a nemá prostriedky na zazmluvnenie nových poskytovateľov. Poistenec štátnej poisťovne si podľa VšZP musí zákrok u nezmluvného poskytovateľa uhradiť sám.

Najväčšiu slovenskú zdravotnú poisťovňu čakajú súdne spory. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti – lekári a neštátne ambulancie – už podali prvé žaloby a žiadajú od Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyplatiť peniaze. Tá totiž odmieta uzatvárať nové zmluvy s lekármi. Ak si nezazmluvnenú ambulanciu, napríklad kvôli špičkovému vybaveniu alebo výbornému personálu, vyberie pacient poistený vo VšZP, musí si zákroky platiť z vlastného. No zákon to nedovoľuje, pretože každý poistený pacient má v našom sociálnom štáte nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Uhrádzať jej náklady pritom VšZP nezmluvným poskytovateľom odmieta. Lekári tak v tomto prípade musia robiť zadarmo.


Otrokárske praktiky
Všeobecná zdravotná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.