> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 00:00

Emisiu dlhopisov treba načasovať

Okrem firemných transakcií je pre advokátov lukratívnym biznisom aj vydávanie dlhopisov. Najmä kvôli veľkým objemom peňazí, v ktorých sa obchodujú.

Emisiu dlhopisov treba načasovať
Zdroj: Dreamstime

Akcionár pred dvadsiatimi rokmi založil malú stavebnú firmu. Tá časom rástla a v súčasnosti má aktíva v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Bankové úvery na financovanie nových akvizícií už nestačia – sú príliš drahé. Senior manažment sa preto rozhodne pristúpiť k zásadnému kroku. Tým je získanie prostriedkov od investorov priamo na trhu vydaním vlastných dlhopisov. Bondy sú výborný nástroj na lacné financovanie pre firmu a pre investorov znamenajú výbornú investičnú príležitosť. Firmy ich vydávajú v hodnote od niekoľkých miliónov až miliárd dolárov. Firemné dlhopisy sú síce rizikovejšie ako vládne dlhopisy, ich úroky sú však výrazne vyššie. Pokiaľ emisia získa aspoň investičný rating, môžu do nej investovať aj veľkí asset manažéri, ktorí spravujú portfólio s bezpečnými investíciami.


Investori dokážu zarobiť nielen na pravidelnom kupóne dlhopisu, ale profitujú aj z rastu ceny bondu. Pokiaľ sa firme darí, má stabilné zisky a je dobré ekonomické prostredie, úroky na jej dlhopisoch klesajú. A keďže sa úroky a cena dlhopisu pohybujú opačným smerom, pri poklese úrokov cena dlhopisu prudko stúpa.


Špičkový tím právnikov je pri emisii nutnosť. Právnici musia v spolupráci s firmou, ktorá dlhopisy vydáva a investičnou bankou, nastaviť všetky parametre emisie. Musia správne poradiť, ako treba emisiu nastaviť, ako ju správne načasovať a pripraviť všetku potrebnú dokumentáciu vrátane prospektu. Úlohou právnikov je tiež odhaliť a presne popísať všetky riziká, ktoré investorom po nákupe bondov hrozia. Musia tiež získať

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.