Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2019, 00:00

Emisiu dlhopisov treba načasovať

Okrem firemných transakcií je pre advokátov lukratívnym biznisom aj vydávanie dlhopisov. Najmä kvôli veľkým objemom peňazí, v ktorých sa obchodujú.

Emisiu dlhopisov treba načasovať
Zdroj: Dreamstime

Akcionár pred dvadsiatimi rokmi založil malú stavebnú firmu. Tá časom rástla a v súčasnosti má aktíva v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Bankové úvery na financovanie nových akvizícií už nestačia – sú príliš drahé. Senior manažment sa preto rozhodne pristúpiť k zásadnému kroku. Tým je získanie prostriedkov od investorov priamo na trhu vydaním vlastných dlhopisov. Bondy sú výborný nástroj na lacné financovanie pre firmu a pre investorov znamenajú výbornú investičnú príležitosť. Firmy ich vydávajú v hodnote od niekoľkých miliónov až miliárd dolárov. Firemné dlhopisy sú síce rizikovejšie ako vládne dlhopisy, ich úroky sú však výrazne vyššie. Pokiaľ emisia získa aspoň investičný rating, môžu do nej investovať aj veľkí asset manažéri, ktorí spravujú portfólio s bezpečnými investíciami.


Investori dokážu zarobiť nielen na pravidelnom kupóne dlhopisu, ale profitujú aj z rastu ceny bondu. Pokiaľ sa firme darí, má stabilné zisky a je dobré ekonomické prostredie, úroky na jej dlhopisoch klesajú. A keďže sa úroky a cena dlhopisu pohybujú opačným smerom, pri poklese úrokov cena dlhopisu prudko stúpa.


Špičkový tím právnikov je pri emisii nutnosť. Právnici musia v spolupráci s firmou, ktorá dlhopisy vydáva a investičnou bankou, nastaviť všetky parametre emisie. Musia správne poradiť, ako treba emisiu nastaviť, ako ju správne načasovať a pripraviť všetku potrebnú dokumentáciu vrátane prospektu. Úlohou právnikov je tiež odhaliť a presne popísať všetky riziká, ktoré investorom po nákupe bondov hrozia. Musia tiež získať povolenia od Národnej banky Slovenska, Centrálneho depozitára cenných papierov a v spolupráci s investičnou bankou zabezpečiť hladké ukončenie transakcie a vydanie dlhopisov.

Kroky, ktoré musí firma splniť, ak sa chce financovať prostredníctvom dlhopisov


Úvod emisie
Vedenie firmy sa rozhodlo, že najefektívnejší postup získania prostriedkov je prostredníctvom dlhopisov a rozhodli sa pre emisiu bondov. Najprv si musia vybrať investičnú banku a právnych poradcov, s ktorými budú na emisii spolupracovať. Investičná banka pripraví všetky podmienky na vydanie dlhopisov a ich prípadné uvedenie na burzu. Úloha právnych poradcov spočíva najmä v príprave dokumentácie.

Investičná banka, ktorá pôsobí ako maklér, vopred zistí predbežný záujem trhu o kúpu dlhopisov. Podľa toho odporučia akcionárom, ako transakciu nastaviť. Konkrétne podmienky právnici spíšu podľa viacerých kritérií. Ide najmä o to, či sa emisia zameriava na malých, takzvaných retailových klientov, alebo na kvalifikovaných inštitucionálnych investorov. Nast

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.