Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2019, 13:45 Aktualizované dňa 22.06.2019 o 19:10

Sulík ponúkol líderstvo v SaS Mistríkovi: Dostal veľkorysú ponuku

Richard Sulík na straníckom sneme priznal, že s poklesom preferencií SaS sa otvorila aj otázka výmeny lídra liberálov.

Sulík ponúkol líderstvo v SaS Mistríkovi: Dostal veľkorysú ponuku
Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Na dnešnom kongrese SaS jej šéf Richard Sulík priznal, že sa na pretras dostala aj otázka líderstva strany. Miesto predsedu strany a líderské miesto na kandidátke ponúkol Robertovi Mistríkovi.

"Rozhodli sme sa osloviť Roberta Mistríka. Svedomie našej strany, člena prípravného výboru a zakladajúceho člena strany a nášho dnešného čestného hosťa. Robert Mistrík dostal veľkorysú a úprimnú ponuku a rozhodol sa ju z osobných dôvodov neprijať," povedal straníkom Sulík.

Mistríkov dôvod na odmietnutie Sulíkovej ponuky bol, že by nemal čas kvôli rodine venovať sa kampani a strane.

Sulík zostáva predsedom

Mistríkovo odmietnutie prijal Sulík ako fakt, na základe ktorého považuje debatu o volebnom lídrovi za ukončenú. Do najbližších parlamentných volieb povedie stranu ako jej predseda on. "Dovtedy čakám, že sa strana zomkne za jej predsedom a volebným lídrom," vyhlásil Sulík.

Sulík počas tlačovej konferencie potvrdil, že o rok končí jeho funkčné obdobie predsedu strany a na túto funkciu bude opäť kandidovať. "Je možné, že budem mať protikandidáta alebo protikandidátov. Je možné, že členovia si zvolia niekoho iného. Toto budem, samozrejme, plne rešpektovať, ale takisto budem k dispozícii, keby mali členovia pocit, že mám ďalšie funkčné obdobie viesť stranu SaS," povedal Sulík.

Podľa májového prieskumu agentúry AKO získala SaS 13,1 percenta. Agentúra Focus v júni namerala SaS 6,8 percenta.

Mistrík sa tesne pred súbojom o prezidentský palác rozhodol odstúpiť z kandidatúry a prenechať hlasy svojich potenciálnych voličov súčasnej prezidentke Zuzane Čaputovej.

Vystúpil aj Mistrík

Počas kongresu opozičnej strany, ktorá tento rok oslavuje desať rokov existenice, vystúpil aj jej spoluzakladateľ Mistrík, ktorý však už členom strany nie je.

Povedal, že Sulíkovým mínusom je, že chcel stranu až príliš pretvárať na svoj obraz, no dodal, že nie je prilepený k stoličke lídra SaS.

Mistrík sa tiež vyjadril k dekáde SaS v politike. "Časy starej dobrej opozície sú nenávratne preč, kto chce uspieť, musí využiť tzv. ducha doby," povedal prezidentský exkandidát. "Ako nezaujatý pozorovateľ chcem povedať, že ak sa chce strana posunúť dopredu, musí otvárať aj nové témy," podčiarkol.

Zvolili členov republikovej rady

Podpredseda strany SaS Ľubomír Galko počas tlačovej konferencie na otázku, či by sa chcel stať predsedom strany, nevedel odpovedať. Podľa jeho slov v prípade, že by sa tak rozhodol, dozvie sa to najskôr jeho najbližšie stranícke prostredie, členovia strany a až potom médiá. Podľa Kiššovej je Sulík "správne na tom mieste, tak ako je." Ako doplnila, to však neznamená, že sa v strane nemôže hovoriť o problémoch.

Delegáti v sobotu počas kongresu zvolili aj troch nových členov Republikovej rady SaS. Ide o Branislava Gröhlinga a Romana Foltina. Nahradili Michala Brósku a Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorým sa končí funkčné obdobie. Radoslav Pavelka bol za člena zvolený opätovne. Republiková rada je najvyšší orgán medzi kongresmi, má 13 členov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.