Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2019, 00:00

Miesto šiestich jeden. Ústavná sága pokračuje

Niekoľko hodín pred štvrtou parlamentnou voľbou ústavných sudcov panovali pochybnosti, koľko mien majú poslanci čerstvej prezidentke ešte poslať.

Miesto šiestich jeden. Ústavná sága pokračuje
Zdroj: TASR

Zatiaľ čo podľa generálneho názoru by mala hlave štátu pristáť na stole ešte šestica kandidátov odobrených parlamentom, v deň voľby poslanci polemizovali, či ide o správne číslo. Štvrtú voľbu ústavných sudcov sprevádzali rokovania, zvolanie nečakaného parlamentného výboru, koaličná schôdza, ale aj nečakaný krok člena smeru Roberta Madeja.


Spochybnená šestka
V deň štvrtej voľby ústavných sudcov na pôde parlamentu došlo ku kurióznej situácii. Poslanci niekoľko hodín pred hlasovaním vniesli do procesu chaos. Na poslaneckom grémiu sa totiž kluby nezhodli, aký počet kandidátov je potrebný ešte adresovať prezidentke Zuzane Čaputovej. „Pôjdeme dnes voliť, normálne vyberieme zo zoznamu kandidátov, ktorých podporíme, bude tajná voľba,“ povedal Fico novinárom. Nevedel však garantovať, či niekto bude alebo nebude zvolený. „Ale my chceme zvoliť šiestich kandidátov, aby mala prezidentka k dispozícii kompletnú osemnástku,“ uistil.


Poslanci mali podľa zákona celkovo hlave štátu poslať dvojnásobný počet, ako je uvoľnených miest na ústavnom súde, teda 18. Keďže sa voľba už celé mesiace „kúskuje“, prezident postupne dostal 12 kandidátov. Logicky by mala čerstvá prezidentka dostať na stôl ešte šesticu mien. Toto číslo však bolo v deň voľby spochybnené najmä poslancami Smeru. Podľa právnika Petra Wilflinga z Via Iuris by nemala panovať pochybnosť nad samotným číslom. „Tým, že prezident Andrej Kiska vymenoval troch, nič sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.