Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 21:25

Čaputová sa prihovorila v Prahe Čechom a Slovákom: Prizývam vás byť súčasťou zmeny

Zuzana Čaputoá v Prahe vyzývala ľudí, aby boli spojenci aj v širšom spoločenstve Európskej únie.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy, ktorú absolvovala v Česku, prihovorila na pražskej Kampe v rámci koncertu Čechom a aj Slovákom žijúcim v Česku.

"Spája nás pokojný tón"

Na úvod hovorila o dobrých vzťahoch medzi oboma krajinami.

"Naše dobré vzťahy sú hlavne o väzbách, priateľstvách a sympatiách, ktoré si vyjadrujú obyčajní ľudia – Česi aj Slováci."

Čaputová na pražskej Kampe dodala, že sa tešila zo všetkých úspechov na medzinárodnom poli.

"Držala som vám palce v hokeji, po tom, čo naši hokejisti vypadli, a dokážem rozumieť Václavskému námestiu plnému pokojných ľudí, lebo rozumiem námestiu SNP v Bratislave. Spája nás pokojný tón."

Slovensko sa mení

Vyzývala ľudí, aby boli spojenci aj v širšom spoločenstve Európskej únie. Ocenila fotografie ľudí, ktorí prichádzali voliť domov na Slovensko. "Fotky z vlakov, autobusov aj áut, ktorými ste prichádzali voliť domov na Slovensko, boli niekedy až dojímavé. Keď dnes môžeme na Slovensku povedať, že sme svedkami akéhosi prebúdzania spoločnosti - politickej, občianskej, aj tej nenápadnej mlčiacej väčšiny – je to aj vďaka Vám. Slovensko sa mení a prizývam aj vás byť aktívnou súčasťou tejto zmeny."

Čaputová sa stretla v Prahe aj s českým prezidentom Milošom Zemanom hovorila o zahraničnej politike a obaja sa zhodli na potrebe pokračujúcej spolupráce v rámci formátu V4. Slovenská prezidentka svojmu českému náprotivku podľa vlastných slov pripomenula aj to, že tento rok je to dvadsať rokov od ukončenia majetkových sporov. 

Prezidenti rozoberali aj vybudovanie českého domu v Bratislave. To by malo byť ukončené ešte tento rok. Podľa Čaputovej je jeho realizácia už vo finálnej fáze. Ako uviedol Zeman, dohodli sa, že ho následne spoločne otvoria. "Pozveme aj prezidenta Kisku, budeme svätá trojica," dodal Zeman.

​​Na spoločnej tlačovej konferencii sa zhovárali aj o možnosti spoločných osláv Nežnej revolúcie. V tejto súvislosti Zeman povedal, že "pani prezidentka je mladá a krásna, zatiaľ čo ja som už len krásny." Následne dodal, že tým pádom si obdobie revolúcie veľmi dobre pamätá. Prezidenti sa zhodli na tom, že by spoločné oslavy chceli.

Čaputová odpovedala aj na otázku novinárov ohľadne voľby zo zahraničia. "Plne sa stotožňujem s tým, že naši občania by mali mať toto právo," povedala. "Rozprávala som sa o tom aj s premiérom Pellegrinim," dodala s tým, že Pellegrini súhlasil, že by sa to malo riešiť a povedal, že takáto legislatíva by mohla byť prijatá ešte tento rok. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.