Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 18:38

Matovič: Smer chce na Ústavný súd dosadiť svojich ľudí. Z voľby robí divadlo

Matovič skonštatoval, že na ÚS sa obracajú ľudia nespokojní s rozhodnutiami nižších súdov a sfunkčnenie ÚS je povinnosťou poslancov.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/J. Kotian

Dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR sa opätovne nepodarilo zvoliť vinou koalície.

Vyhlásili to poslanci opozičných strán Natália Blahová (SaS) a Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovej voľbe kandidátov v Národnej rade (NR) SR, na ktorej sa podarilo zvoliť jedného uchádzača.

"Vinou koalície sa opätovne nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov ÚS," skonštatovala Blahová s tým, že NR SR si nesplnila svoju povinnosť. Voľbu koalície označila za politikárčenie. Opozícia sa podľa jej slov k voľbe postavila zodpovedne a na základe dohody.

"Je nám ľúto, že voľbou prešiel jeden kandidát a to pán Procházka, o ktorého morálnom smerovaní môžeme pochybovať," podotkla.

K opakovanej voľbe chcú opäť pristúpiť zodpovedne. "Veríme, že táto trauma už čoskoro pominie," doplnila s tým, že chcú, aby ÚS konečne fungoval poriadne.

Matovič skonštatoval, že na ÚS sa obracajú ľudia nespokojní s rozhodnutiami nižších súdov a sfunkčnenie ÚS je povinnosťou poslancov, v prvom rade koalície. Smer-SD sa podľa jeho slov snaží dosadiť na súd "svojich ľudí" a z voľby robí divadlo.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) doplnil, že v strane SaS volili šesť dohodnutých mien. Sú to Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Martina Jánošíková, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka a Robert Šorl.

Vo štvrtkovej voľbe kandidátov na sudcov ÚS sa podarilo poslancom parlamentu zvoliť zo 16 kandidátov jedného, ktorého ponúknu prezidentke Zuzane Čaputovej. Je ním Radoslav Procházka. Opakovaná voľba kandidátov by mala byť v utorok (25. 6.).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.