Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 14:54

Kiska, Zeman a Čaputová. Budeme svätá trojica, vyhlásil český prezident

Všetci traja prezidenti by sa mali zúčastniť otvorenia Českého domu v Bratislave.

Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala svojho českého náprotivka Miloša Zemana na Slovensko. Povedala to na tlačovej konferencii po rokovaní oboch hláv štátov na Pražskom hrade. Uviedla, že obaja štátnici zatiaľ nenarazili na rozdielne názory. Spolu hovorili o zahraničnej politike, Európskej únii a V4. Zeman ocenil podporu vybudovanie Českého domu v Bratislave.

"Zatiaľ sme nenašli jedinú konfliktnú otázku, ktorá by nás rozdeľovala," povedala Čaputová na tlačovej konferencii. So Zemanom sa bavila o histórii, ale aj o budúcnosti.

"Dovolila som si pánovi prezidentovi pripomenúť, že tento rok je 20. výročie od ukončenia majetkových sporov po rozdelení republiky. Vtedy bol pán prezident premiérom," povedala prezidentka. Dodala, že Zemana pozvala na návštevu Slovenska.

Čaputová uviedla, že sa Zemanom hovorili o zahranično-politických otázkach, Európskej únii, Vyšehradskej štvorke.

"Máme záujem o pokračovaní najbližších vzťahov medzi krajinami V4 a budem veľmi rada, ak budeme hľadať spoločné témy," dodala.

Zeman po stretnutí ocenil veľmi priateľskú atmosféru. Slovenskej prezidentke poďakoval za podporu myšlienky vybudovania Českého domu v Bratislave. "Dohodli sme sa, že ho spoločne otvoríme a pozveme aj pána prezidenta Kisku. Budeme svätá trojica," povedal Zeman.

Projekt je vo vrcholnej fáze realizácie. Čaputová uviedla, že premiér Peter Pellegrini prisľúbil, že presun potrebnej finančnej podpory zo slovenskej strany je už len technickou otázkou.

Zeman k tomu dodal, že pri príprave Českého domu bolo treba prekonať niekoľko prekážok. "Skoro najťažšia bitka sa viedla okolo toho, či tam bude česká krčmička. Bitka bola vyhraná," vyhlásil.

Obe krajiny by si v novembri mohli pripomenúť výročie 30 rokov od zamatovej revolúcie. "Za našu stranu môžem sľúbiť, že urobíme všetko pre to, aby to mohlo prebehnúť za účasti predstaviteľov oboch krajín," konštatovala Čaputová.

Zeman povedal, že sa pripomenutia výročia rád zúčastní. Podotkol, že najkrajšie bolo revolúciu prežiť. "To je ďaleko silnejšie ako spomínať na jej 30. výročie," povedal. K revolúcii sa podľa neho dnes hlásia aj ľudia, ktorí v jej dobe stáli "na opačnej strane barikády".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.