Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 10:21 Aktualizované dňa 20.06.2019 o 12:47

"Je mladá a krásna, ja som už len krásny." Čaputová v Prahe rokovala so Zemanom

Prvá zahraničná cesta slovenskej prezidentky smerovala už tradične do Prahy.

Prezidentka Zuzana Čaputová už v prvom pracovnom týždni po inaugurácii vyrazila na zahraničnú cestu. Za svoj cieľ zvolila Českú republiku, keďže na základe tradície prvé zahraničné cesty slovenských prezidentov smerujú do Česka a naopak. 

"Je tradíciou ísť na prvú zahraničnú návštevu práve do Českej republiky. Ja na túto tradíciu veľmi rada naviažem. Je to kontinuita, v ktorej vidím zmysel. Je to nielen o tom, že máme spoločnú dlhšiu históriu, ale aj o osobných blízkych vzťahoch medzi obyvateľmi," povedala prezidentka Čaputová pred cestou.

​Čaputová sa počas návštevy stretla s prezidentom Milošom Zemanom, ktorý ju na Pražskom hrade privítal s vojenskými poctami. Rokovať má aj s predsedami oboch komôr českého parlamentu ako aj s krajanmi žijúcimi v Prahe. Nestretne sa však s premiérom Andrejom Babišom, ktorý je v rovnakom čase na zasadnutí Európskej rady.

Čaputová so Zemanom hovorila o zahraničnej politike a obaja sa zhodli na potrebe pokračujúcej spolupráce v rámci formátu V4. Slovenská prezidentka svojmu českému náprotivku podľa vlastných slov pripomenula aj to, že tento rok je to dvadsať rokov od ukončenia majetkových sporov. 

Prezidenti rozoberali aj vybudovanie českého domu v Bratislave. To by malo byť ukončené ešte tento rok. Podľa Čaputovej je jeho realizácia už vo finálnej fáze. Ako uviedol Zeman, dohodli sa, že ho následne spoločne otvoria. "Pozveme aj prezidenta Kisku, budeme svätá trojica," dodal Zeman.

Na spoločnej tlačovej konferencii sa zhovárali aj o možnosti spoločných osláv Nežnej revolúcie. V tejto súvislosti Zeman povedal, že "pani prezidentka je mladá a krásna, zatiaľ čo ja som už len krásny." Následne dodal, že tým pádom si obdobie revolúcie veľmi dobre pamätá. Prezidenti sa zhodli na tom, že by spoločné oslavy chceli.

Čaputová odpovedala aj na otázku novinárov ohľadne voľby zo zahraničia. "Plne sa stotožňujem s tým, že naši občania by mali mať toto právo," povedala. "Rozprávala som sa o tom aj s premiérom Pellegrinim," dodala s tým, že Pellegrini súhlasil, že by sa to malo riešiť a povedal, že takáto legislatíva by mohla byť prijatá ešte tento rok. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.