Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2019, 00:00

Štát chce konkurovať vlastným laboratóriom

Podľa vládnych analytikov by sa na laboratóriách dalo ušetriť 27 až 65 miliónov eur.

Štát chce konkurovať vlastným laboratóriom
Zdroj: MEDIREX

Viac ako štvrť miliardy eur poslali vlani zdravotné poisťovne diagnostickým laboratóriám za poskytnutie ich služieb. Do tejto prevažne súkromnej sféry však má prísť nový hráč. Ešte do konca tohto roka by malo vzniknúť veľké štátne laboratórium vo forme akciovej spoločnosti. Aspoň také sú plány ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

Laboratórium by malo na začiatok fungovať minimálne pre Bratislavu. Kalavskej rezort si od toho sľubuje úspory, zatiaľ však nehovorí, v akej výške. Predmetom analýz sú podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej aj časové horizonty a predpokladané náklady. „Jedným z ťažiskových zámerov je efektívne nakladanie s verejnými financiami pri tomto type vyšetrení,“ uisťuje hovorkyňa.

Problémy súkromníkov
Tému ministerka opätovne otvorila potom, ako nemali súkromné spoločnosti Medirex a Medicyt, poskytujúce laboratórnu diagnostiku, uzatvorené nové zmluvy so štátnou Všeobecn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.