Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 16:51

Čaputová chce zasiahnuť do zloženia novej vlády. Povedala, čo je pre ňu červená línia

Nová slovenská prezidentka chce po voľbách prispieť k vytvoreniu dôveryhodnej vlády.

Čaputová chce zasiahnuť do zloženia novej vlády. Povedala, čo je pre ňu červená línia
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zuzana Čaputová chce využiť svoje kompetencie na to, aby po nadchádzajúcich parlamentných voľbách vznikla dobrá a dôveryhodná vláda. Nová prezidentka to povedala v dnešnom rozhovore s ČTK.

Parlamentné voľby sú naplánované na budúci rok a prieskumy verejnej mienky naznačujú, že súčasná vládna koalícia už väčšinu nezíska.

"Parlamentná demokracia rešpektuje výsledky volieb. Rešpektujem to, ako sú rozdané karty," povedala Čaputová.

Červená línia, ktorú neprekročí

"Ak by však malo ísť napríklad o obsadzovanie ministerských kresiel ľuďmi, ktorí majú pochybný, sporný alebo opačne povedané negatívne nesporný hodnotový profil a vo vzťahu k spoločnosti by skôr budili nepokoj a veľké pochybnosti o výkone mandátu, tak to je napríklad tá červená línia," vyhlásila o hranici, ktorú považuje za neprekročiteľnú.

​Hlava štátu má u nás všeobecne síce slabšie právomoci, pri vytváraní vlády je však výber premiéra na prezidentovi. Túto právomoc vlani využil teraz už bývalý prezident Andrej Kiska, aby ovplyvnil zloženie nového kabinetu Petra Pellegriniho. Ten vystriedal na čele vlády Roberta Fica, ktorý rezignoval v záujme riešenia politickej krízy po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

"Je to možnosť, ktorú ústava pripúšťa ešte pred poverením. Akési vyjednávania a diskusie medzi prezidentom a osobou, ktorá by mala byť poverená zostavením vlády podľa výsledkov volieb. Je tam úplne legitímny priestor na diskusiu o tom, ako by tá vláda mala prípadne vyzerať," uviedla Čaputová.

Ľudia chcú radikálne zmeny

Prezidentské voľby podľa Čaputovej ukázali, že niektorí kandidáti zastupovali názory, ktoré volajú po rýchlej radikálnej a extrémnej zmene.

"Ten prúd je na Slovensku alebo dokonca v celej Európe, pomerne nový. Je to trend, ktorý treba registrovať a nejakým spôsobom s ním zaobchádzať a vnímať ho. Určite by sme ho nemali podceňovať," uviedla Čaputová.

V prvom kole volieb hlavy štátu na treťom a štvrtom mieste skončili kontroverzný sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin a šéf krajne pravicovej strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba

Čo oslabuje dôveru ľudí

"Ja seba samú vnímam skôr ako reprezentantku volania po slušnom a spravodlivom Slovensku. Téma spravodlivosti a férovosti bola jednou z mojich troch kľúčových tém," povedala Čaputová.

Podľa prezidentky otázka dôvery verejnosti v politickú reprezentáciu je to, čo oslabuje dôveru v demokraciu, v demokratické inštitúcie a čo spôsobuje volanie po rýchlych a radikálnych riešeniach.

"A to veľmi tesne súvisí napríklad s témou zodpovednosti verejných činiteľov, na ktorú sa podľa mňa zabúda. Teraz mám na mysli nielen trestnú, ale aj disciplinárnu zodpovednosť za spôsobenú škodu," povedala. Dodala, že ľudia by nemali mať pocit, že niekto stojí nad zákonom a že pravidlá neplatia pre všetkých rovnako.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.