Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 11:31 Aktualizované dňa 19.06.2019 o 12:29

Fico je pripravený ustúpiť. Ak sa niečo stane, varoval som vás, vyhlásil

Robert Fico uviedol, že ak budú koaliční partneri trvať na štvrtkovej voľbe ústavných sudcov, tak bude dohoda.

Fico je pripravený ustúpiť. Ak sa niečo stane, varoval som vás, vyhlásil
Zdroj: TASR/František Iván

Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že voľbu ústavných sudcov môžu sprevádzať riziká. Podľa expremiéra by kandidáti mohli podať diskriminačné žaloby. 

Fico uviedol, že ak budú koaliční partneri trvať na štvrtkovej voľbe ústavných sudcov, tak bude dohoda. Ale sám by bol radšej, keby sa voľba posunula o niekoľko dní neskôr. 

"Kandidát by mal mať podľa Ústavy minimálne 50-percentnú šancu stať sa sudcom Ústavného sudcu. Zajtra ideme voliť šiestich a títo šiesti nebudú mať takú šancu. Pretože ak sa prezidentka rozhodne, tak zostávajúcich šiestich sudcov ÚS vyberie z tých deviatich, ktorí sú už uložení v prezidentskej kancelárii," povedal v stredu na brífingu Fico.

Neúspešní kandidáti budú môcť podľa Fica podať diskriminačné žaloby. "Nech sa páči, môžeme ísť voliť zajtra a navoliť šiestich kandidátov, ale budeme čeliť diskriminačným žalobám,"  dodal poslanec. 

Fico chce, aby Ústavný súd fungoval

Šéf Smeru tvrdí, že jeho strana v poslednom období preukázala záujem voliť ústavných sudcov.

"Dohodli sme sa na Koaličnej rade, že by bol potrebný vytvoriť priestor na rokovania medzi predsedom parlamentu a prezidentkou. Nič iné nechcem, len, aby bola voľba v súlade s Ústavou," uviedol.

"Nevytvárajme tu obraz, že niekto niečo nechce. Ja chcem, aby Ústavný súd fungoval," hovorí Fico a pýta sa, kto preberie zodpovednosť za prípadné diskriminačné žaloby.  

"Uvedomte si, že v prípade exprezidenta Andreja Kisku Ústavný súd skonštatoval, že prezident porušil ľudské práva. Chceme do toho ísť znova, že budeme musieť konštatovať, že prezidentka porušila niekoho ľudské práva?" Pýta sa expremiér. 

Fico tvrdí, že o voľbe ešte v koalícii prebehnú rokovania. Nevylučuje, že poslanci zajtra budú voliť.

"To, čo teraz robíme, nie je v súlade s Ústavou. Ak sa niečo stane v budúcnosti, tak len poviem, že som vás varoval," povedal poslanec Smeru. 

Koalícia voliť nemala

Robert Fico ešte v utorok tvrdil, že vládni poslanci nedajú hlas žiadnemu z kandidátov na ústavných sudcov. Podľa neho sa na tom dohodla Koaličná rada. 

Ďalší predstavitelia koalície však s jeho stanoviskom neboli stotožnení. SNS aj Most chceli voliť zvyšných šiestich kandidátov. 

Na Ústavnom súde sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mal prezident vymenovať deviatich sudcov.

Plný počet kandidátov sa nepodaril dosiaľ zvoliť. Nateraz parlament spolu vybral 12 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte šiesti. Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde je tak v súčasnosti sedem z trinástich sudcov.

Prezidentka Čaputová v utorok vyhlásila, že vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej Národná rada dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Hovorila o tom po prijatí Danka v prezidentskom paláci.

Danko potvrdil, že chce voliť šiestich kandidátov, k racionálnemu prístupu vyzval aj koaličných partnerov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.