Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 00:00

Testovanie na rakovinu u Slovákov nie je obľúbené

Priebežné výsledky štátneho skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka ukazujú, že domáce testy zaslala na rozbor len pätina ľudí.

Testovanie na rakovinu u Slovákov nie je obľúbené

Slovensko dlhoročne obsadzuje prvé miesta vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka. Kým v Európskej únii je priemerne 24 prípadov rakoviny konečníka na stotisíc obyvateľov, na Slovensku je to vyše 40. Aj preto ministerstvo zdravotníctva spustilo od začiatku roka masívnu kampaň na prevenciu proti rakovine – štátny skríning.


Zhruba 20-tisíc ľuďom vo veku 50 až 65 rokov poslalo domáce testy. Zadarmo a priamo domov. Jediné, čo museli urobiť, bolo poslať svoje vzorky späť. Výsledok? Z priebežných dát, ktoré si HN vyžiadali od ministerstva zdravotníctva, vyplýva, že tak spravila len pätina ľudí.

Slabá návratnosť testov
Pôvodne pritom ministerstvo počítalo s tým, že návratnosť testov bude až 50-percentná. „Vzťah slovenskej populácie k prevencii je vlažný. Zodpovednosť za prevenciu nespočíva totiž len na pleciach všeobe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.