Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2019, 00:00

Pol miliardy. Poslanci idú „balíčkovať“

Pred koncom volebného obdobia si koalícia pripravila takmer desiatku opatrení, ktoré vyjdú štátnu kasu na 500 až 600 miliónov eur. Práve o nich bude v nasledujúcich dňoch hlasovať Národná rada na aktuálnej schôdzi. HN prinášajú ich prehľad.

Pol miliardy. Poslanci idú „balíčkovať“


Príspevok pre prvákov
Prváci dostanú po novom od štátu príspevok na školské potreby vo výške sto eur. Cieľom má byť „podpora plnenia školských povinností“. Prvé príspevky budú vyplatené už tento september. O príspevok netreba žiadať, úrady budú údaje čerpať z registra detí, do ktorého vkladajú dáta základné školy.
Cena: okolo šesť miliónov
Koho sa týka: rodiny s deťmi. Tento rok nastúpi do prvej triedy 59-tisíc detí

Vianočný príspevok pre dôchodcov (graf „Hrubý dlh verejnej správy“ nesúvisí to priamo s týmto, skôr tak všeobecne, ale ak to treba priradiť ku kastlíku, tak napríklad sem))
Parlament bude na začínajúcej schôdzi schvaľovať aj návrh o zvýšení vianočného príspevku pre dôchodcov na 200 eur. Okrem toho ho bude môcť získať viac penzistov. Horná hranica na to, aby mal dôchodca na príspevok nárok, sa totiž posúva z pôvodných 60 na 65 percent priemernej mesačnej mzdy.
Cena: okolo 150 miliónov eur
Koho sa týka: 1,3 milióna dôchodcov v tomto roku


Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.