Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 15:02

Most: Dúfali sme, že Čaputová odstráni napätie. No môžeme čeliť ďalšiemu problému

Most-Híd považoval za dôležité stanovisko prezidentky Zuzany Čaputovej.

Most: Dúfali sme, že Čaputová odstráni napätie. No môžeme čeliť ďalšiemu problému
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Koaličná strana Most-Híd reagovala na aktuálnu situáciu k voľbe ústavných sudcov. Bugárovci čakali na stanovisko prezidentky Zuzany Čaputovej, ktoré pri rozhodovaní o ďalšom postupe považovali za dôležité. 

Odkaz hlavy štátu je podľa nich jasný. "Poslanci Mosta-Híd aj vo štvrtom kole budú postupovať zodpovedne a budú sa snažiť dosiahnuť dohodu v koalícii tak, aby parlament mohol do Prezidentského paláca poslať chýbajúci počet mien," uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár. 

​Most dúfal, že Čaputová vymenovaním troch ústavných sudcov spomedzi už navolených kandidátov odstráni napätie medzi Prezidentským palácom a parlamentom.  

"Prezidentka po zvolení chýbajúcich šiestich ústavných sudcov bude mať na stole 15 mien, z ktorých by mala vymenovať polovicu, čo znamená, že môžeme čeliť ďalšiemu problému," dodala Debnár. 

Fico si myslí, že nikto nebude zvolený

Prezidentka Čaputová v utorok vyhlásila, že vymenuje ústavných sudcov po tom, čo jej Národná rada dodá ďalších šiestich chýbajúcich kandidátov. Hovorila o tom po prijatí predsedu parlamentu Andreja Danka v prezidentskom paláci.

Danko potvrdil, že chce voliť šiestich kandidátov, k racionálnemu prístupu vyzval aj koaličných partnerov.

Šéf Smeru Robert Fico však očakáva, že parlament na štvrtkovej schôdzi nezvolí žiadneho kandidáta. "Bude voľba, ale podľa môjho názoru nebude nikto zvolený," povedal.

Fico už po pondelkovej Koaličnej rade avizoval, že pokiaľ prezidentka nevymenuje z doteraz zvolených kandidátov na sudcov Ústavného súdu troch, nie je dôvod voliť.

Argumentuje rizikom diskriminačných žalôb. Fico tvrdí, že dohoda v koalícii znie, že nebudú voliť nikoho.

​Parlament zatiaľ vybral 12 kandidátov

Na Ústavnom súde sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mal prezident vymenovať deviatich sudcov.

Plný počet kandidátov sa nepodaril dosiaľ zvoliť. Nateraz parlament spolu vybral 12 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte šiesti.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde je tak v súčasnosti sedem z trinástich sudcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.