Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2019, 11:25 Aktualizované dňa 17.06.2019 o 12:08

Výrazná dopravná zmena na Dunaji. Projekt pod gabčíkovským kanálom bude stáť tamker 25 miliónov eur

Celý projekt bude financovať Vodohospodárska výstavba z vlastných zdrojov.

Na Dunaji sa chystá výrazná dopravná zmena. Minister životného prostredia László Sólymos predstavil projekt, vďaka ktorému budú môcť jazdiť autá či bicykle pod gabčíkovským kanálom.

"Obyvatelia Žitného ostrova už dlhé desaťročia čakajú na riešenie, aby sa pod gabčíkovským kanálom mohli dostať na druhú stranu. Zistili sme, že tu máme päť kanálov na priesakovú vodu, na ktorú stačia tri. Čiže dve priepuste môžeme využiť na prepravu osobných áut, chodcov či cyklistov," hovorí Sólymos. 

Gabčíkovský kanál
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia

​Vodohospodárska výstavba má od apríla právoplatné územné rozhodnutie na tento projekt a začína s výkupom pozemkov, ktoré budú potrebné na realizáciu projektu.

"Tento týždeň vypisujeme verejné obstarávanie na zhotoviteľa diela. Spravíme výkop a keď všetko pôjde podľa plánov, tak prví chodci, bicyklisti a autá by mohli prejsť pod Gabčíkovským kanálom v roku 2022," vysvetlil minister.

Celý projekt bude stáť 24,7 milióna eur, financovať ho bude Vodohospodárska výstavba z vlastných zdrojov. Obyvatelia obcí budú môcť priepusty využívať celoročne. Rýchlosť prepravenia z jedného konca kanála na druhý je tri minúty. V minulosti to kompou bolo 15 minút, navyše odpadne aj státie v radách. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.