Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2019, 12:28

Danko reaguje na kritiku: Neboli sme bez prezidenta, treba si naštudovať Ústavu

Šéf parlamentu reagoval na vyjadrenia protokolistu, podľa ktorého bolo Slovensku sedem minút bez prezidenta.

Šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko sa ohradil voči vyjadreniam protokolistu Ladislava Špačeka k inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej. Ten v priamom prenose na TV Markíza povedal, že Slovensko bolo sedem minút bez prezidenta a jeho právomoci na ten čas prevzal Danko.

​Stať sa tak malo počas prejavu Andreja Danka po otvorení slávnostnej schôdze. Podľa Špačeka mala Čaputová podľa Ústavy zložiť sľub presne napoludnie. 

„V čase, keď mala Zuzana Čaputová skladať sľub, mal svoj prejav predseda parlamentu Andrej Danko, čím jej zloženie sľubu znemožnil,“ povedal Špaček s tým, že Danko nemal mať počas inaugurácie žiadny prejav. Jeho vyhlásenie prebrali viaceré médiá.

Voči tejto interpretácii sa Dankova kancelária ohradzuje. "Pán protokolista a médiá by si mali najskôr naštudovať Ústavu SR predtým, než začnú šíriť neoverené správy," píše v stanovisku Dankov hovorca Tomáš Kostelník. 

Ústava podľa nich nešpecifikuje presný čas, kedy sa končí mandát prezidenta, ale to, že nový prezident skladá sľub napoludnie. "To znamená, že tvrdenia, že Slovensko nemalo prezidenta sú nesprávne," tvrdí Dankova kancelária.

Nepravdivé je podľa Kostelníka aj to, že zastupujúcim prezidentom bol v tom čase Danko. "Podľa Ústavy SR by v prípade, že by Slovensko naozaj nemalo prezidenta, prešla väčšina právomocí podľa Čl. 105 (1) na Vládu SR," dodal. 

"Vyzývame preto pána protokolistu na verejné ospravedlnenie a médiá na opravu tohto zavádzania verejnosti. Zároveň prosíme médiá, aby si informácie pred zdieľaním aj overovali u odborníkov," uzavrel kritiku Kostelník. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.