Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2007, 00:00

Tender na europasy je vo finále

Zmluvu s víťaznou firmou na europasy podpíše ministerstvo vnútra zrejme do konca februára. Výberová komisia rezortu začala včera vyhodnocovať tender na europasy. "Obálky sa dnes otvorili, ponuky sa budú vyhodnocovať. Ak sa nevyskytnú prekážky, zmluva bude podpísaná už koncom februára," povedal hovorca rezortu Erik Tomáš. Vydávať cestovné pasy s biometrickými údajmi by sa mali v druhej polovici budúceho roka. "Chceme v tom období vydávať pasy už s oboma biometrickými údajmi, teda aj s digitálnou mapou tváre, aj s odtlačkami prstov, a tak boli už nastavené aj súťažné podklady." Proces by mohol spomaliť len Úrad pre verejné obstarávanie, ak by vzniesol námietku.
Hovorca zároveň potvrdil, že podmienky súťaže na dodávku europasov s biometriou splnila len jedna spoločnosť. Víťazom tendra v hodnote približne 750 miliónov korún je -- zatiaľ stále neoficiálne -- firma Hewlett-Packard. Zavedenie europasov s dvoma biometrickými údajmi patrí k zásadným podmienkam na prípadné zrušenie víz pre občanov SR do USA. Americká administratíva vo štvrtok upozornila Slovensko a ďalšie nové členské krajiny Európskej únie, že pri posudzovaní ich zaradenia do bezvízového programu bude práve klásť dôraz na nové bezpečnostné kritériá. Bude pritom na každej krajine, aby zavedením lepších bezpečnostných štandardov urýchlila zrušenie vízovej povinnosti. USA budú o tom rokovať s každou krajinou individuálne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.