Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 00:00

Bojovník proti korupcii, ktorého vytiahol Fico: Odstúpenie politikov vnímam pozitívne

  • Peter Kovařík šéfuje vládnej sekcii prevencie korupcie.
  • Do funkcie riaditeľa odboru ho v roku 2017 uviedol vtedajší premiér Robert Fico.
  • Kovařík vníma aktivity demonštrantov, ale aj odstupovanie politikov z vysokých pozícií pozitívne.
  • Filip Rybanič, ktorý upozornil na transakcie Roberta Kaliňáka a Ladislava Bašternáka, podľa odborníka nepostupoval správne.
  • Kovařík ostro skritizoval známeho whistleblowera Edwarda Snowdena.

Zmenil sa za posledný rok pohľad verejnosti na vnímanie korupcie?
Zmena kultúry v tejto oblasti je viditeľná. Spoločnosť je viac citlivá na otázky korupcie, čo ma teší, pretože ide o predpoklad, že prevencia začína fungovať.

Vaša sekcia stojí za čerstvým národným protikorupčným programom. Podľa vašich slov tento vládny dokument, snažiaci sa bojovať proti korupčníkom, odzrkadľuje tiež atmosféru z námestí. Čo to presne znamená?
Týka sa to korupcie, ale aj finančného vyšetrovania. Títo ľudia to skrátka pocítili ako vážny problém a robia tlak a prejavujú svoj názor na námestiach. Na prevenciu to je dobré, posilňuje to senzitivitu a protikorupčnú kultúru spoločnosti. Tlak ulice je pre nás vítaný a efektívny.

Demonštranti na námestiach volali po zmene a často smerovali kritiku aj na adresu ľudí ako Marian Kočner či Ladislav Bašternák, ktorí mali blízko k politickým špičkám. Aký máte názor na podobné prepojenia?
Vývoj spoločnosti akoby reflektoval tie zlé udalosti, čo sa udiali, napriek tomu v tom vidím aj pozitívny dosah. Ide o to, že ešte pred rokom si politici či verejní činitelia neuvedomovali vplyv kontaktov s určitými rizikovými osobami. Dnes si myslím, že každý normálne mysliaci politik si uvedomuje, že sú toxické vzťahy, ktoré môžu mať dosah na jeho kariéru. Toto sme tu predtým nemali a aj to je to, čo sa v spoločnosti zmenilo. Videli sme aj odstúpenia niektorých politikov a verejných činiteľov. Napriek tomu, že nebolo nikdy dokázané, že títo ľudia niečo vybavovali alebo sa správali korupčne v niekoho prospech, tak už len preto, že komunikovali a udržiavali rôzne vzťahy, sa rozhodli tak, ako sa rozhodli. Neustáli verejnú mienku a verejný tlak a pozície opúšťali. To je niečo, čo sa tu objavilo, a musím povedať, že to je pozitívne. Každý verejný činiteľ si musí byť vedomý toho, že sa nemôže stretávať s ľuďmi, ktorí sú problémoví z hľadiska štátu, pretože to môže zničiť reputáciu organizácie, ktorú reprezentujú.


Ako hodnotíte, že expremiér Robert Fico obýval bytovku Bonaparte, ktorú postavil Ladislav Bašternák, a jeho susedom bol Marian Kočner? Prvý menovaný je už oficiálne odsúdený daňový podvodník

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.