Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 00:00

Bojovník proti korupcii, ktorého vytiahol Fico: Odstúpenie politikov vnímam pozitívne

  • Peter Kovařík šéfuje vládnej sekcii prevencie korupcie.
  • Do funkcie riaditeľa odboru ho v roku 2017 uviedol vtedajší premiér Robert Fico.
  • Kovařík vníma aktivity demonštrantov, ale aj odstupovanie politikov z vysokých pozícií pozitívne.
  • Filip Rybanič, ktorý upozornil na transakcie Roberta Kaliňáka a Ladislava Bašternáka, podľa odborníka nepostupoval správne.
  • Kovařík ostro skritizoval známeho whistleblowera Edwarda Snowdena.

Zmenil sa za posledný rok pohľad verejnosti na vnímanie korupcie?
Zmena kultúry v tejto oblasti je viditeľná. Spoločnosť je viac citlivá na otázky korupcie, čo ma teší, pretože ide o predpoklad, že prevencia začína fungovať.

Vaša sekcia stojí za čerstvým národným protikorupčným programom. Podľa vašich slov tento vládny dokument, snažiaci sa bojovať proti korupčníkom, odzrkadľuje tiež atmosféru z námestí. Čo to presne znamená?
Týka sa to korupcie, ale aj finančného vyšetrovania. Títo ľudia to skrátka pocítili ako vážny problém a robia tlak a prejavujú svoj názor na námestiach. Na prevenciu to je dobré, posilňuje to senzitivitu a protikorupčnú kultúru spoločnosti. Tlak ulice je pre nás vítaný a efektívny.

Demonštranti na námestiach volali po zmene a často smerovali kritiku aj na adresu ľudí ako Marian Kočner či Ladislav Bašternák, ktorí mali blízko k politickým špičkám. Aký máte názor na podobné prepojenia?
Vývoj spoločnosti akoby reflektoval tie zlé udalosti, čo sa udiali, napriek tomu v tom vidím aj pozitívny dosah. Ide o to, že ešte pred rokom si politici či verejní činitelia neuvedomovali vplyv kontaktov s určitými rizikovými osobami. Dnes si myslím, že každý normálne mysliaci politik si uvedomuje, že sú toxické vzťahy, ktoré môžu mať dosah na jeho kariéru. Toto sme tu predtým nemali a aj to je to, čo sa v spoločnosti zmenilo. Videli sme aj odstúpenia niektorých politikov a verejných činiteľov. Napriek tomu, že nebolo nikdy dokázané, že títo ľudia niečo vybavovali alebo sa správali korupčne v niekoho prospech, tak už len preto, že komunikovali a udržiavali rôzne vzťahy, sa rozhodli tak, ako sa rozhodli. Neustáli verejnú mienku a verejný tlak a pozície opúšťali. To je niečo, čo sa tu objavilo, a musím povedať, že to je pozitívne. Každý verejný činiteľ si musí byť vedomý toho, že sa nemôže stretávať s ľuďmi, ktorí sú problémoví z hľadiska štátu, pretože to môže zničiť reputáciu organizácie, ktorú reprezentujú.


Ako hodnotíte, že expremiér Robert Fico obýval bytovku Bonaparte, ktorú postavil Ladislav Bašternák, a jeho susedom bol Marian Kočner? Prvý menovaný je už oficiálne odsúdený daňový podvodník a druhý zase obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka. To je podľa vás v poriadku?
Neviem, či to chcem nejako komentovať.

Tak Robert Fico už nie je váš šéf...
Áno, ale principiálne to nechcem vzťahovať k nejakej bytovke. Nie je predmetom, že bývam v nejakej bytovke. Všeobecne platí, že politici si musia byť vedomí, s kým sa stretávajú a s kým majú nadštandardné vzťahy. Ak sa to objaví v akomkoľvek formáte, ktorý je pre verejnosť problémový, tak je to problémové pre dôveryhodnosť týchto politikov a má to dosah na volebné preferencie. Politici si v súčasnosti skrátka začínajú uvedomovať, kde sú hranice, kedy je daný vzťah toxický a kedy je pre nich zničujúci.

Ako sa vám pracuje s novým premiérom Petrom Pellegrinim?
Vzťahy s premiérom zostali veľmi dobré aj po zmene vo funkcii. Cítim podporu a vnímam aj podporu priamo vyjadrenú. Ak niečo predkladáme a premiér to vie nejakým spôsobom posúvať vpred, tak nás podporuje. Aj na Úrade vlády to je podľa mňa vnímané tak, že robíme veci, ktoré treba robiť. Nie je tam nič také, že kašlem na vás, nemám záujem.

Aký je rozdiel medzi prácou s Pellegrinim a Robertom Ficom?
S Robertom Ficom sme mali diskusie na viaceré témy a hľadali sme riešenia. S novým premiérom diskutujeme vtedy, keď máme nejaký návrh a ideme si ho k nemu odobriť. Viackrát mi osobne povedal, že máme podporu, a keď máme problém, máme prísť. S Robertom Ficom sme sa stretávali častejšie, aj raz do týždňa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.