Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2019, 00:00

Veľký rozhovor s Čaputovou: Ktorým Kiskovým chybám sa chce vyhnúť a považuje Slovensko za mafiánsky štát?

Nastávajúca hlava štátu Zuzana Čaputová vraví, že princíp, že prezident má mať dvojnásobný počet kandidátov, nie je zbytočný.

Ako prebiehala vaša príprava pred oficiálnou inauguráciou a prebraním úradu?
Veľmi intenzívne. Toto obdobie je relatívne dlhé, ale zároveň ho trávime veľmi užitočne. Jednak pripravujeme inauguráciu, čo je skôr ceremoniálna záležitosť, ale treba ju pripraviť kvalitne a dobre. A to vrátane príhovoru, ktorý budem mať. Pripravujú sa zahraničné cesty, ktorých bude v prvej fáze počas letných mesiacov celkovo osem. Zároveň sme budovali tím poradcov, ale aj profesionálny tím, ktorý je v paláci. A, samozrejme, pre mňa to znamená aj oboznamovanie sa s množstvom agendy, ktorá je súčasťou výkonu.

Ktoré výzvy vy osobne považujete za najkľúčovejšie?
Je ich viacero. Vo vnútroštátnej politike som bola doteraz viac doma než v zahraničnej. Zahraničie som sledovala a v poslednom období intenzívne, ale nie som človek, ktorý pôsobil v diplomacii. Prirodzene mám bližšie k justícii a k témam, ktoré súviseli s mojou profesiou. Sú to témy sociálnej oblasti a životného prostredia. Tým sa chcem venovať veľmi intenzívne.

Ktorým chybám, ktoré urobil Andrej Kiska, by ste sa chceli vyhnúť?
Ťažko to hodnotiť, vyžadovalo by si to hlbšiu analýzu. V každom prípade je prirodzené, že každý prezident vykonáva mandát kopírujúc osobnú skúsenosť a témy, ktoré prezentuje. Takže pri otázkach životného prostredia by som vyvíjala väčší tlak. Téma je síce veľmi vypuklá, ale podstata problému vznikala už skôr. Plne rešpektujem, že pán prezident Kiska sa zaoberal inými vecami, ktoré súvisia s jeho profesijným príbehom.

Andrej Kiska sa rozhodol, že po skončení mandátu vstúpi do aktívnej politiky. Viete si predstaviť, že raz budete postupovať podobne?
V tomto štádiu som veľmi zameraná na najbližších päť rokov, týmto smerom sa teraz nezamýšľam. To, čím som si takmer úplne istá, je, že aj v budúcnosti budem pokračovať v nejakej forme verejnej služby. Akú bude mať podobu, to ešte teraz neviem.

Vzťahy končiaceho prezidenta a vlády boli pomerne napäté. Andrej Kiska je známy vyjadrením, keď Slovensko nazval mafiánskym štátom. Stotožňujete sa s tým?
Vnímam, že naša krajina má mnohé veľké problémy a výzvy práve v oblasti práva a spravodlivosti. Myslím si, že niektoré javy vykazovali znaky mafiánskeho štátu. Sama by som pojem mafiánsky štát nepoužila. Súvisí to aj s tým, že mám skúsenosť s fungovaním justičných orgánov, s prácou mnohých prokurátorov a sudcov a ich kvalita je vysoko nadštandardná. Z toho hľadiska si nemyslím, že sme až v takom krízovom bode. Súhlasím, že veci, ktoré boli medializované najmä po vražde Jána Kuciaka a jeho partnerky, boli mrazivé. To je to, čo treba na Slovensku zmeniť, toto si krajina nemôže dovoliť, to je hazard. Okrem hazardu s finančnými zdrojmi, ani hazard s ľuďmi a s ich dôverou v inštitúcie.

Zaujímavý bol váš duel s premiérom Petrom Pellegrinim. Obaja ste sa vyjadrili, že by ste chceli mať konštruktívny dialóg a chcete spolupracovať. Ako by spolupráca mohla vyzerať v praxi?
Je jasné a zrejmé, že na mnohé veci, na hodnotenie príčiny problémov máme rozdielne pohľady. Ja som otvorene hovorila, že situácia, ktorá na Slovensku je, si vyžaduje zmenu a je spojená aj s vládou Smeru. To bolo súčasťou mojej motivácie vstupu do politiky. Zároveň je však dobré, aby najvyšší ústavní činitelia boli schopní prekonať osobné rozpory, aby boli schopní komunikovať. Pričom spolupráca má byť cieľom, aby sme vedeli riešiť problémy tejto krajiny. Keď sa nevenujeme osobným rozporom, môžeme energiu venovať tomu, čo treba urobiť pre krajinu. A konkrétnosti tejto spolupráce, predpokladám, budú mať veľmi veľa podôb. Aj vo vnútornej aj v zahraničnej politike. Súčasťou môjho zámeru je prispieť k tomu, aby napríklad prokuratúra prešla istými zmenami. Jednak, ak sa to stihne, tak samotná voľba generálneho prokurátora, ktorá nás čaká budúci rok, ale aj zmeny, ktoré sa týkajú nastavenia inštitúcie. Prezident nemôže iniciovať zmenu zákonov v zmysle procesu. Požaduje sa istý konsenzus s výkonnou a zákonodarnou mocou, takže tam vidím priestor.

Budete chcieť napríklad komunikovať priebežne aj o návrhoch zákonov, ktoré bude vláda predkladať? Možno aj preto, aby ste sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.