Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2019, 15:03 Aktualizované dňa 12.06.2019 o 15:31

Najnovší prieskum: Kiskova nová strana by sa tesne dostala do parlamentu, SaS padá

Víťazom volieb by sa v júni podľa prieskumu agentúry Focus stal Smer.

Najnovší prieskum: Kiskova nová strana by sa tesne dostala do parlamentu, SaS padá
Zdroj: TASR/František Iván

Agentúra Focus priniesla prieskum, v ktorom je zahrnutá aj nová strana Andreja Kisku. Ak by sa voľby konali v júni, vyhral by ich Smer, ktorému by dalo hlas 19,5 percenta respondentov. Nasleduje koalícia strán PS-Spolu so ziskom 15,3 percenta.

Tretia by skončila Kotlebova ĽSNS s podporou 12,3 percenta opýtaných. Na štvrté miesto by sa dostalo KDH, ktorému dôveruje 7,5 percenta opýtaných. 

Strana SaS by získala 6,8 percenta hlasov, nasledovaná hnutím Sme rodina, ktorému vyjadrilo podporu 6,6 percenta respondentov. 

Strana dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku by sa umiestnila na ôsmom mieste so ziskom 6,2 percenta. Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie OĽaNO a pred jeho bránami by zostal vládny Most-Híd.

Založenie strany Andrejom Kiskom by podľa prieskumu takmer vôbec nepohlo preferenciami Smeru, ĽSNS, SNS a KDH. 

Prezident by mohol odobrať najviac voličov koalícii PS-Spolu, ktorá v prieskume s Kiskom klesla o 2,5 percentuálneho bodu. Stratu zaznamenala aj opozičná SaS, ktorej podpora klesla o 1,2 percentuálneho bodu a hnutie OĽaNO (0,8 percentuálneho bodu).

V prieskume bez strany Andreja Kisku by vyhral koaličný Smer so ziskom 19,7 percenta. 

Za ním nasleduje koalícia PS-Spolu, ktorá zaznamenala oproti poslednému prieskumu výrazný nárast preferencií. 

Hlas by im dalo 17,8 percenta respondentov, čo je o šesť percentuálnych bodov viac ako v máji. 

Treťou najsilnejšou stranou je ĽSNS, ktorá získala podporu 12,5 percenta opýtaných. Za kotlebovcami nasleduje SaS, ktorá sa prepadla o takmer tri percentuálne body. 

Nad hranicou sedem percent sa pohybujú KDH (7,5 percenta), Sme rodina (7,3 percenta), SNS (7,2 percenta). Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie OĽaNO, ktoré by získalo 6,7 percenta. Pred bránami Národnej rady by zostal koaličný Most-Híd.

Prieskum sa konal v dňoch 1.6. až 11.6. 2019 na vzorke 1017 respondentov. 

  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.