Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 13:38

Koalíciu rozdeľuje Rusko, Danko sa dostáva do konfliktu s Lajčákom

Slovenská národná strana, najnovšie požaduje prepracovanie bezpečnostnej stratégie a verí v zmenu pozície Slovenska k Rusku.

Andrej Danko a Viačeslav Volodin
Zdroj: Facebook Andreja Danka

Vládna koalícia neurovnala spor o novú bezpečnostnú stratégiu Slovenska, ktorá okrem iného za porušenie medzinárodného práva označila anexiu ukrajinského polostrova Krym Ruskom.

Slovenská národná strana, ktorej predstavitelia sa netaja ústretovým postojom k Moskve, najnovšie požaduje prepracovanie dokumentu a verí v zmenu pozície Slovenska k Rusku.

Zablokovaná v parlamente

​Predlohu novej bezpečnostnej, ako aj vojenskej a obrannej stratégie krajiny slovenská vláda schválila na jeseň 2017. Do programu rokovania snemovne, ktorej predsedom je šéf SNS Andrej Danko, dokumenty zaradené doteraz neboli. Nová bezpečnostná stratégia by mala nahradiť dokument z roku 2005.

SNS teraz požaduje úpravu textu bezpečnostnej stratégie, hoci vo vláde za dokument v súčasnej podobe hlasovali aj ministri za túto stranu.

Najprv podpredseda SNS Jaroslav Paška ohlásil, že strana predloží požiadavku na prepracovanie textu, ktorý je neprijateľný pre časť koalície. Tvrdil tiež, že podľa dokumentu sa Rusko do istej miery stáva hrozbou.

Následne Danko vyjadril presvedčenie, že text novej bezpečnostnej stratégie krajiny bude upravený a že sa zmení pozícia Slovenska voči Rusku.

Obdivovanie Ruska

Danko sa netají svojím ústretovým postojom k Rusku a niektorými slovenských médiami je kritizovaný za svoje časté návštevy Ruskej federácie. Danko sa napríklad v máji zúčastnil v Moskve na slávnostnej vojenskej prehliadke pri príležitosti výročia porážky nacizmu v druhej svetovej vojne. Kremeľ pritom skôr oznámil, že príchod žiadnych zahraničných hostí na oslavy nečaká.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák odmietol kritiku novej bezpečnostnej stratégie, ktorú jednomyseľne schválila vláda.

"Následné spochybňovanie tohto dokumentu znamená buď nepochopenie toho, ako v tejto krajine ústavne orgány pracujú, alebo hľadanie nejakých zámienok. Ja mám silné pochybnosti, či tí ľudia, ktorí útočia na ten dokument, sa na neho pozreli. Napríklad slovo hrozba sa v bezpečnostnej stratégii nevyskytuje," povedal verejnoprávnemu Rozhlasu a televízii Slovenska Lajčák.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.