Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 00:00

Vláda po protestoch vytiahla bič na korupčníkov

Vláda bojuje proti korupcii čerstvou iniciatívou. Časť opatrení je reakciou na protesty a plné námestia demonštrantov volajúcich po zmene.

Vláda po protestoch vytiahla bič na korupčníkov
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Obsiahly dokument nazvaný Národný protikorupčný program má v trinástich bodoch radikálne obmedziť priestor pre korupčnícke nekalé praktiky. Za iniciatívou stojí vládny odbor prevencie korupcie, ktorý poukázal na najvypuklejšie diery pri vyšetrovaní korupcie na Slovensku.

1. Čo je Národný protikorupčný program
„Ide o určenie konkrétnych termínov a úloh, ktoré treba splniť,“ stručne opísal zameranie dokumentu Peter Kovařík, šéf sekcie Prevencie korupcie a krízového manažmentu na Úrade vlády. Novinka je súčasťou programového uznesenia vlády a na skladbe dokumentu sa podieľali viaceré rezorty vrátane ministerstva vnútra, spravodlivosti, financií či hospodárstva. Autori programu predpokladajú, že návrh, ktorý sa v súčasnosti nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní, bude odklepnutý 30. júna. Celkovo obsahuje 13 cieľových bodov (pozri tabuľka). „Za najvýznamnejšie považujeme ciele číslo 1 a 2, takisto cieľ vytvorenia účinného mechanizmu preukazovania pôvodu majetku a s tým súvisiace legislatívne zmeny, či cieľ zaviesť už dlhodobo potrebný zákon o lobingu,“ uviedol Oliver Fecsu z Transparency International Slovensko. Zároveň považuje za otázne, aké budú reálne výsledky orgánov bojujúcich s korupciou, teda orgánov činných v trestnom konaní. Program vyzdvihuje práve boj proti lobingu, čiže proti nátlakovým a ovplyvňujúcim praktikám

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.