Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 00:00

Nováky by sme mohli zatvoriť aj zajtra

V momente, keď sa prestane dotovať výroba, spaľovanie uhlia skončí tiež, tvrdí v rozhovore pre HN minister životného prostredia László Sólymos

Nováky by sme mohli zatvoriť aj zajtra
Zdroj: TASR

Zasiahli nás tropické horúčavy, pred týždňom a pol pritom bolo chladno a lialo. Klimatológovia upozorňujú, že sa to bude už len zhoršovať, že štáty parížske ciele neplnia. Čo na to hovoríte ako šéf envirorezortu?
Klimatická zmena sa nedá vyriešiť jedným zákonom, ktorý prijmeme, a automaticky sa dostane pod kontrolu a zastaví. Je to globálna téma. Preto je dôležité, aby sa nastavovali globálne ciele, napríklad Parížska dohoda. Slovensko, ako aj Európska únia patria k zodpovednejším. Všetky zákony, ktoré prijímame, sa klimatickej zmeny týkajú. A nielen v našom rezorte, aj na ministerstvách dopravy, hospodárstva, pôdohospodárstva.


Napríklad?
Teraz ideme do parlamentu s novelou zákona o ochrane prírody, pretože naše lesy sú pre klímu zásadné. Podobne je tu legislatíva o vykurovacích telesách. V nej upravujeme systém obchodovania s emisiami. Vynakladáme zásadné investície do zatepľovania budov, aby sa znížila ich energetická náročnosť. Ideme zatvárať Nováky. Kroky prichádzajú. Otázne je, či to stačí. Slovensko je veľmi malá krajina a klimatickú zmenu musíme zvládnuť na globálnej úrovni. My by sme mohli Nováky zatvoriť aj zajtra. No tento krok má širšie súvislosti a mohol by nám spôsobiť problémy iného charakteru, kým z globálneho hľadiska by to malo zanedbateľný osoh.


Je teda podľa vás Slovensko dostatočne aktívne v klimatickej politike?
Pozícia Slovenska je jednoznačná. Aj na úrovni Európskej únie prijímame veľmi prísne pravidlá, zákony, ciele, aby sme v tom boli úspešní. Žiaľ, nezávisí to len od nás, sú omnoho väčší znečisťovatelia ako Spojené štáty, Čína, India, závisí teda aj od ich prístupu.


Fínsko pred pár dňami vyhlásilo, že dosiahne uhlíkovú neutralitu do roku 2035 a bude tak zrejme prvou krajinou na svete. Zvažovali ste pristúpenie Slovenska napríklad k iniciatíve Francúzska a Holandska, ku ktorej nedávno pristúpilo aj Nemecko, hlásiace sa k uhlíkovej neutralite do roku 2050 a k sprísneniu emisných cieľov na rok 2030?
Priznám sa, z mojej pozície nemám odvahu povedať, že Slovensko by dokázalo splniť takýto záväzok. Mali by sme robiť všetko pre to, aby sme sa k takémuto cieľu čo najviac priblížili. Fínsko je však niekde úplne inde ako my. No chceme ich dobehnúť, preto dnes robíme na ministerstve kroky, ktoré sa doteraz nespravili. Pretože keď niečo chceme dosiahnuť, musíme poznať konkrétny stav, mať presné údaje a podľa nich naplánovať konkrétne kroky, aby sme cieľ vedeli čo najefektívnejšie dosiahnuť.


A robíte tie kroky?
Pred tromi rokmi, keď som do rezortu nastúpil, sme sa dohodli so Svetovou bankou na vytvorení takzvanej nízkouhlíkovej stratégie. Prvá fáza je už za nami. Práve nízkouhlíková stratégia bude kľúčom slovenskej klimatickej politiky, pretože prinesie konkrétne čísla a údaje. A podľa nich budeme vedieť nastaviť ďalšie kroky tak, aby sme už spomínané bezuhlíkové ciele dosiahli.


Nemyslíte si, že by tomu mohlo motivačne pomôcť práve stanovenie konkrétneho dátumu?
Deklarovať ambiciózne a konkrétne ciele je určite veľmi dôležité. Alibizmus nám v boji s klimatickou zmenou nepomôže. Musíme si byť vedomí, že nás to bude niečo stáť, aj čisté ovzdušie, aj čistá krajina niečo stoja. Keď chce mať človek čistý byt, buď do toho investuje svoj čas a úsilie, alebo zaplatí upratovaciu službu. Nie je to zadarmo. Musíme však byť aj zodpovední, bolo by naivné deklarovať záväzky, ktoré nedokážeme splniť. Kým nemáme podklady, z ktorých môžeme vychádzať, nemá to zmysel. Napríklad pri vstupe do Únie sme takto vyhlasovali, že do roka 2015 odkanalizujeme všetky obce a mestá nad dvetisíc obyvateľov. Teraz je rok 2019 a nie sme k tomu ani len blízko.


Hovorili ste veľa o štúdii, podkladoch, že sa na nich pracuje. Kedy budeme vidieť konkrétnu stratégiu? Stihnete to do volieb?
Chceli by sme to stihnúť. Prvá štúdia bola predstavená na jar. Máme ambíciu ce

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.