Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 00:00

Nováky by sme mohli zatvoriť aj zajtra

V momente, keď sa prestane dotovať výroba, spaľovanie uhlia skončí tiež, tvrdí v rozhovore pre HN minister životného prostredia László Sólymos

Nováky by sme mohli zatvoriť aj zajtra
Zdroj: TASR

Zasiahli nás tropické horúčavy, pred týždňom a pol pritom bolo chladno a lialo. Klimatológovia upozorňujú, že sa to bude už len zhoršovať, že štáty parížske ciele neplnia. Čo na to hovoríte ako šéf envirorezortu?
Klimatická zmena sa nedá vyriešiť jedným zákonom, ktorý prijmeme, a automaticky sa dostane pod kontrolu a zastaví. Je to globálna téma. Preto je dôležité, aby sa nastavovali globálne ciele, napríklad Parížska dohoda. Slovensko, ako aj Európska únia patria k zodpovednejším. Všetky zákony, ktoré prijímame, sa klimatickej zmeny týkajú. A nielen v našom rezorte, aj na ministerstvách dopravy, hospodárstva, pôdohospodárstva.


Napríklad?
Teraz ideme do parlamentu s novelou zákona o ochrane prírody, pretože naše lesy sú pre klímu zásadné. Podobne je tu legislatíva o vykurovacích telesách. V nej upravujeme systém obchodovania s emisiami. Vynakladáme zásadné investície do zatepľovania budov, aby sa znížila ich energetická náročnosť. Ideme zatvárať Nováky. Kroky prichádzajú. Otázne je, či to stačí. Slovensko je veľmi malá krajina a klimatickú zmenu musíme zvládnuť na globálnej úrovni. My by sme mohli Nováky zatvoriť aj zajtra. No tento krok má širšie súvislosti a mohol by nám spôsobiť problémy iného charakteru, kým z globálneho hľadiska by to malo zanedbateľný osoh.


Je teda podľa vás Slovensko dostatočne aktívne v klimatickej politike?
Pozícia Slovenska je jednoznačná. Aj na úrovni Európskej únie prijímame veľmi prísne pravidlá, zákony, ciele, aby sme v tom boli úspešní. Žiaľ, nezávisí to len od nás, sú omnoho väčší znečisťovatelia ako Spojené štáty, Čína, India, závisí teda aj od ich prístupu.


Fínsko pred pár dňami vyhlásilo, že dosiahne uhlíkovú neutralitu do roku 2035 a bude tak zrejme prvou krajinou na svete. Zvažovali ste pristúpenie Slovenska napríklad k iniciatíve Francúzska a Holandska, ku ktorej nedávno pristúpilo aj Nemecko, hlásiace sa k uhlíkovej neutralite do roku 2050 a k sprísneniu emisných cieľov na rok 2030?
Priznám sa, z mojej pozície nemám odvahu povedať, že Slovensko by dokázalo splniť takýto záväzok. Mali by sme robiť všetko pre to, aby sme sa k takémuto cieľu čo najviac priblížili. Fínsko je však niekde úplne inde ako my. No chceme ich dobehnúť, preto dnes robíme na ministerstve kroky, ktoré sa doteraz nespravili. Pretože keď

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.