Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 00:00

Najväčší právny biznis sú transakcie

Viete, ako prebiehajú najväčšie firemné transakcie? Hospodárske noviny vám prinášajú pohľad do kuchyne pri veľkých obchodoch. V prvej časti seriálu sa pozrieme na ich úvodné fázy.

Najväčší právny biznis sú transakcie
Zdroj: Pixabay

Keď sa povie advokátske kancelárie, množstvo ľudí si predstaví spory v súdnej sieni, zastupovanie obvineného v prípade vraždy či prípravu zmlúv na predaj pozemkov. Skutočný biznis, v ktorom sa točí najviac peňazí, však leží úplne inde. Je ním právne poradenstvo pri korporátnych udalostiach. Dôvod je jasný – obrovské sumy, ktoré sú v hre. Transakcie firiem, či už obchodované na burze alebo mimo nej, priťahujú veľkú pozornosť investorov aj médií. Niet sa čo čudovať, keďže hodnota tých najväčších sa pohybuje v stovkách miliónov a často aj v miliardách dolárov.


HN pripravili seriál, v ktorom vám prinášame pohľad do zákulisia s vysvetlením detailov, ako konkrétne fungujú podobné transakcie a čo všetko musia pri takýchto obchodoch riešiť právnici.


Pri predaji firmy či jej časti, pri reštrukturalizácii biznisu či pri uvádzaní nových akcií alebo dlhopisov na burzu, tam všade je prítomnosť právnych poradcov nevyhnutná. Technologická firma kupuje menšieho konkurenta, ktorého akcie sa obchodujú na americkej burze, za 20 miliárd dolárov, finančná inštitúcia odkúpi od konkurencie celý jej biznis v správe aktív v hodnote osem miliárd dolárov alebo – potravinárska firma odkúpi svojho najväčšieho rivala za 101 miliárd dolárov. Nejde o vymyslené učebnicové príklady, ale o reálne transakcie vo svete za posledný rok. Právnici pri týchto obchodoch musia pripraviť všetky úvodné ponuky, právnu analýzu kupovanej spoločnosti, spísať kúpne zmluvy či získať súhlasy regulátorov. Bez nich žiadny prevod spoločnosti do nových rúk nep

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.