Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2019, 00:00

Nový bič na neplatičov. Daniari siahnu dlžníkom na vodičáky

Strata oprávnenia viesť vozidlo má ľudí predovšetkým motivovať na plnenie záväzkov voči štátnej kase.

Nový bič na neplatičov. Daniari siahnu dlžníkom na vodičáky
Zdroj: TASR

Nedisciplinovaných daňovníkov Finančná správa dnes najčastejšie penalizuje tak, že im podlžnosti strháva zo mzdy. Vo vážnejších prípadoch pristúpi k odpredaju majetku či nehnuteľnosti. Daniari by však už od budúceho roka mohli získať novú „páku“ na neplatičov. Po novom by neplatičom mohli odobrať vodičský preukaz, kým si nesplnia svoje povinnosti. Vyplýva to z návrhu novely daňového poriadku, ktorý sa minulý týždeň dostal do pripomienkového konania.


Vymyslel to Mečiar
Ako vysvetlilo ministerstvo financií v dôvodovej správe, táto možnosť má mať predovšetkým preventívny charakter. „Ministerstvo navrhuje zaviesť novú formu exekúcie z dôvodu zefektívnenia výberu daní a ako motiváciu pre riadne plnenie daňových povinností,“ zhrnuli z tlačového odboru rezortu.


Táto možnosť nie je v našom právnom systéme novinkou. Niečo podobné funguje už 10 rokov pri exekúciách v súvislosti s neplatením výživného. Túto formu exekúcie dostali do zákona ešte poslanci za HZDS, medzi nimi aj Vladimír Mečiar. Vtedy argumentovali, že ak má daný rodič prostriedky na benzín, musí mať peniaze aj na výživné.


Hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová však upozornila, že prijatie tohto zákona bolo spojené s polemikami a exekútori možnosť využívajú len v krajných prípadoch. „Postupujú tak najmä vtedy, ak dlžník nekomunikuje, vyhýba sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.