Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 15:35 Aktualizované dňa 10.06.2019 o 15:53

Advokáta poslanca ĽSNS prepustili na slobodu, je obvinený z extrémizmu

U právnika mali počas policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou.

Advokáta poslanca ĽSNS prepustili na slobodu, je obvinený z extrémizmu
Zdroj: Archív HN

Advokáta Františka Poláka, ktorý je obvinený z extrémistických trestných činov, nebudú stíhať väzobne.

Rozhodol o tom v pondelok senát Najvyššieho súdu na svojom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

"NS SR, ako súd sťažnostný, na dnešnom neverejnom zasadnutí napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zrušil, nakoľko u obvineného Františka P. nezistil dôvody väzby podľa paragrafu 71 odseku 1 písmena b a c Trestného poriadku," konkretizovala hovorkyňa Najvyššieho súdu.

ŠTS rozhodol 25. mája o vzatí do väzby obvineného Poláka, ktorého polícia obvinila po akcii "Plukovník" a ktorá sa uskutočnila pár dní predtým.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS pracovisko Banská Bystrica, rozhodol o vzatí do väzby obvineného Františka P. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Obvinený podal proti tomu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR," uviedla vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

"Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil muža z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a z prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov," uviedla vtedy polícia.

Následne predseda Slovenskej advokátskej komory Tomáš Borec v pondelok pozastavil výkon advokácie Polákovi. Obvinený bol totiž vzatý do väzby, čo je podľa zákona o advokácii dôvodom pozastavenia advokácie povinne, bez možnosti úvahy.

František Polák podľa mediálnych informácií v minulosti zastupoval ako obhajca v trestných veciach napríklad na doživotný trest odňatia slobody odsúdeného banskobystrického bosa Mikuláša Černáka, či poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka.

U právnika mali počas spomínanej policajnej razie nájsť viacero predmetov s fašistickou symbolikou. Mimo toho sa advokát mal nechať vyfotiť v nacistickej uniforme.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata