Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2019, 00:00

Kto sú voliči subjektu Andreja Kisku? Najmä mladí ľudia s nižším vzdelaním

  • Na potenciálnych voličov vznikajúcej strany Andreja Kisku sme sa pozreli z pohľadu demografie aj ich predošlých preferencií.
  • Z prieskumu, ktorý vytvorila agentúra AKO pre Hospodárske noviny vyplýva, že Kiskov subjekt volia najmä mladí.
  • S rastúcim vekom podpora jeho strany klesá.
  • V jednom kraji by dokázal vyhrať.

Voliči budúcej strany končiaceho prezidenta Andreja Kisku sú prevažne z východného Slovenska, volia ho najmä mladší ako aj ľudia s nižším vzdelaním. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry AKO pre Hospodárske noviny.

Pri pohľade na vekovú štruktúru voličov Andreja Kisku je zrejmé, že boduje najmä pri kategórii voličov od 18 do 33 rokov. V tejto skupine by Kiskova strana skončila tretia (lepšie ako celonárodný priemer) so ziskom 11,3 percenta hlasov.

Najhoršie v porovnaní s inými stranami sa Kiskovi darí pri dôchodcoch nad 65 rokov. V tejto skupine má len podporu 4,3 percenta respondentov.  Celkovo pri Kiskovej strane platí, že čím sú voliči starší, tým menej sú ochotní ho voliť. 

Prieskum zároveň ukázal aj rozloženie voličov strany Andreja Kisku na základe ich vzdelania. V porovnaní s inými stranami sa mu viac darí pri voličoch s ukočeným len základným vzdelaním prípadne so stredným odborným vzdelaním bez maturity. 

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata