Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 00:00

Osýpky má skrotiť skoršie očkovanie predškolákov

Rezort chce zmenou harmonogramu bojovať proti klesajúcej miere vakcinácií.

Osýpky má skrotiť skoršie očkovanie predškolákov
Zdroj: TASR

Vek, v ktorom sa budú deti vracať k pediatrom na povinné očkovanie, sa od budúceho roka môže zmeniť. Podľa súčasného očkovacieho kalendára dostávajú povinnú druhú dávku očkovania proti osýpkam, ružienke a mumpsu 10-ročné deti. Po novom by ju mali dostať ešte pred nástupom do základnej školy.

„Evidujeme vysokú chorobnosť práve u detí, ktoré vnímam ako najzraniteľnejšiu skupinu populácie,“ zdôvodnila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá zmenu presadzuje. Podnetom sú výsledky vlaňajšieho Imunologického prieskumu, ktoré ukázali, že ochranná hladina protilátok proti osýpkam u päť- až deväťročných detí je v súčasnosti pod bezpečnou hranicou 95 percent. „Zámerom je, aby boli deti už pri nástupe do školy kompletne očkované dvoma dávkami MMR vakcíny, čo zabezpečí väčšiu ochranu,“ konštatuje hlavný hygienik Ján Mikas.

Sedem protilátok za rok

Šesťročné deti u

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.