Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 15:15

Žiga kritizuje Kisku: Pri troške snahy mohol zastúpiť Pellegriniho na oslavách v Normandii

Slovensko na hlavných oslavách 75. výročia vylodenia v Normandii v anglickom Portsmouthe bude zastupovať podpredseda vlády Richard Raši.

Žiga kritizuje Kisku: Pri troške snahy mohol zastúpiť Pellegriniho na oslavách v Normandii
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Minister hospodárstva SR Peter Žiga odporučil, aby sa upriamila pozornosť na kalendár a vyťaženie prezidenta Andreja Kisku v súvislosti so zastupovaním na oslavách dňa vylodenia v Normandii.

"Porovnajte si kalendár predsedu vlády, kde je a čo je a ďalšieho reprezentanta SR prezidenta Kisku, ktorý je ešte legitímne úradujúcim prezidentom do 15. júna. Pri troške snahy mohol zastúpiť predsedu vlády, respektíve reprezentovať SR a občanom SR pri D Day," zdôraznil minister ako predstaviteľ vlády SR, ktorý sprevádza premiéra na oficiálnej návšteve Ruskej federácie.

"Slovenská vlajka tam je, je tam Raši"

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák podľa vlastných slov s pomerne veľkým nepochopením číta komentáre o účasti alebo neúčasti Slovenska na tohtoročných oslavách v Normandii.

"Tie komentáre mi prídu ako veľmi účelové a umelé a preto sú nedôveryhodné. Slovensko na oslavách v Normandii je a robiť drámu z toho, že nie je tam predseda vlády, ale je tam podpredseda vlády (Richard Raši - pozn. TASR), kričí mi z toho snaha spochybniť. Dánsko je prítomné na úrovni veľvyslanca a nemyslím si, že páchajú harakiri," konštatoval Lajčák.

Podľa neho je nevyhnutné a povinnosťou predsedu vlády byť v Ruskej federácii, keď dostaneme pozvanie. "Rusko je krajinou, od ktorej závisíme energeticky. Kontakt na tranzit plynu cez Ukrajinu o plyne končí koncom roka a my potrebujeme mať istotu, že budeme zásobovaní," dodal.

Podľa Lajčáka je Slovensko jasne hodnotovo ukotvené, čo nikto nespochybňuje. "Slovenská vlajka tam je, je tam Raši. Nikto z partnerov z toho nerobí tému. Takto pred piatimi rokmi sa týchto osláv zúčastnil odchádzajúci prezident Gašparovič. Stojím si za slovami, že je to účelové spochybňovanie. Táto cesta je dôležitá pre ekonomiku. Máte tu objektívne ekonomické záujmy a predseda vlády má povinnosť, aby to riešil," uzavrel. Richard Raši bude zastupovať SR na hlavných oslavách 75. výročia vylodenia v Normandii v anglickom Portsmouthe. 

Trump, Macron a ďalší

Historickú udalosť si pripomenú zástupcovia krajín, ktoré boli súčasťou operácie Overlord. Medzi nimi sú napríklad Česko, Austrália, Holandsko, Nový Zéland, USA či Nemecko. Na podujatí sa zúčastní aj americký prezident Donald Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron, ale aj britská premiérka Theresa Mayová a kráľovná Alžbeta II.

Vylodenie v Normandii sa odohralo 6. júna 1944 — v deň, ktorý sa do dejín druhej svetovej vojny zapísal ako Deň D. Počas tejto operácie sa na normandských plážach vylodilo približne 135-tisíc spojeneckých vojakov, aby v okupovanom Francúzsku bojovali proti nemeckým jednotkám. Počas operácie zahynulo asi 10-tisíc spojeneckých vojakov.

Operácia s kódovým názvom Overlord po štyroch rokoch otvorila západný front. Bola to jedna z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny. Zúčastnili sa nej jednotky Austrálie, Belgicka, Británie, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska a USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.