Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2019, 00:00

PS a Spolu majú šancu uhrať dobrý výsledok vo voľbách, Kiskovi trochu ušiel vlak, hodnotí politológ

Smer stráca svoje bašty, Most-Híd začína mobilizovať Rusínov, hovorí o nových trendoch politológ Daniel Kerekes v rozhovore pre HNtelevíziu.

Voľby do Európskeho parlamentu sú špecifické, k volebným urnám chodí málo Slovákov a vždy sa ocitneme na chvoste Únie. Podľa politológa Daniela Kerekesa však výsledky hovoria o možných trendoch, ktoré sa môžu prejaviť aj počas volieb do Národnej rady.

​Vidieť to aj na zmenšujúcej sa voličskej základni strany Smer. „Keď sa pozrieme na to, čo dokázali mobilizovať zo svojho potenciálu napríklad z volieb v roku 2016, alebo keby sme si to ešte porovnali so staršími voľbami napríklad v 2012, tak takmer vo všetkých obciach na Slovensku, nedokázali zmobilizovať ani 50 percent svojho voličského potenciálu,“ hovorí Kerekes v rozhovore pre HNtelevíziu.

Zaujímavý fenomén

Výrazne strácajú aj ďalšie vládne strany – Most-Híd a SNS. „Voliči sa snažia vytrestať vládne strany v iných voľbách, ktoré považujú za menej dôležité,“ tvrdí politológ, podľa ktorého sa presne toto stalo vládnym stranám.

Dáta však neukazujú to, či títo voliči k volebným urnám vôbec neprišli, alebo volili inú stranu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.