Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 00:00

Chrániť „whistleblowerov“ chcú jedenásti kandidáti

Pomôcť tým, ktorí nahlásia neetickú činnosť, má nový úrad.

Chrániť „whistleblowerov“ chcú jedenásti kandidáti
Zdroj: TASR

Vo svete sa ľudia, ktorí poukazujú na nekalé praktiky, zvyknú nazývať „whistlebloweri“. Práve tí často stoja proti nadnárodným korporáciám či štátnemu aparátu a sú odkázaní na ochranu. Na Slovensku ochranné krídlo nad tými, ktorí naberú odvahu a ukážu na korupčné správanie, rozprestiera novovzniknutá inštitúcia.

Odborná komisia vo vládnom hoteli Bôrik včera a dnes vyberá spomedzi 11 adeptov, ktorí povedú Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Aktivisti pritom zdôrazňujú, že úrad bude fungovať len vtedy, ak bude kvalitne personálne obsadený.


Pomocná barlička
Inštitúcia si napríklad posvieti na situáciu, ak je zamestnanec po poskytnutí oznámenia preložený či prepustený. Zisťuje tak, či tento krok nesúvisí práve s informovaním o nekalých praktikách, pričom zamestnávateľ musí dokázať opak. Úrad by mal predstavovať akúsi „pomocnú barličku“, myslí si jeden z členov odbornej komisie, ktorá dohliada na vypočúvanie kandidátov, a šéf Kancelárie Bezpečnostnej rady a bývalý riaditeľ Odboru prevencie korupcie Úradu vlády Peter Kovařík. „Napríklad, keď niekto vypovedá ako svedok v trestnom konaní, alebo poukáže na nekalú praktiku. Aby samotný dosah, keď zamestnávateľovi začne nakoniec prekážať, bol čo najmenší,“ povedal pre HN Kovařík.


Z dvojdňového „pohovoru“ vzíde dvojica mien, ktoré komisia pošle na zváženie vláde. Tá následne mená od

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.