Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 00:00

Štátni úradníci starnú. Mladých majú prilákať platy

Tretina štátnych úradníkov pomaly odchádza do dôchodku. Omladiť však okrem personálu potrebuje aj samotný systém verejnej správy.

Štátni úradníci starnú. Mladých majú prilákať platy
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Ako často sa na Slovensku stretávame s mestskými či so štátnymi úradníkmi? Pravdepodobne každodenne. U nás totiž pracuje pre štát 413-tisíc ľudí. Problémom je, že verejný sektor rýchlo starne a podľa analýz rezortu financií zhruba tretina zamestnancov odíde v priebehu najbližších 10 rokov do dôchodku. Motivovať mladých ľudí, aby ich v úradoch nahradili, však nie je jednoduché – verejná správa je často vnímaná ako prehnane byrokratická, neefektívna a spolitizovaná. Čo sa s tým dá spraviť a ako zlepšiť kvalitu slovenských úradníkov, boli preto aj hlavné otázky včerajšej panelovej diskusie HN Clubu.


Starší ako u súkromníkov
V súčasnosti pracuje pre verejný sektor pätina všetkých pracujúcich v hospodárstve – tretina z nich pôsobí v školstve, desatina v zdravotníctve. Na ministerstvách a ústredných orgánoch štátnej správy z nich pôsobia zhruba tri percentá. „Často počúvame, že štát má veľmi veľa a veľmi zle platených úradníkov. To nie je pravda. Sú takí, čo sú schopní aj veľmi dobre zaplatení. Máme však aj takých, ktorí sú dobrí, no sú p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.