Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2019, 14:08 Aktualizované dňa 04.06.2019 o 16:40

KDH podalo na Ústavný súd sťažnosť pre výsledky eurovolieb. Prekáža im spôsob prideľovania mandátov

Predseda KDH Alojz Hlina v súvislosti s podaním sťažnosti hovorí, že verí v spravodlivosť.

KDH podalo na Ústavný súd sťažnosť pre výsledky eurovolieb. Prekáža im spôsob prideľovania mandátov
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Kresťanskodemokratické hnutie sa pre výsledky májových eurovolieb obrátilo na Ústavný súd. TASR to potvrdil predseda KDH Alojz Hlina.

​Hnutie považuje za nespravodlivé, že KDH, ktoré medzi politickými stranami skončilo na štvrtom mieste, bude mať v Európskom parlamente pred brexitom jeden poslanecký mandát, kým strana SaS, ktorá získala od občanov menej hlasov, bude mať poslanecké mandáty dva.

"Veríme v spravodlivosť," povedal Hlina v súvislosti s podaním na Ústavný súd. Nepovedal, či sa hnutie obráti aj na iné inštitúcie, ak by neuspelo na košickom súde.

Mandáty sa udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú v januári schválil parlament. Tá hovorí, že jeden zo zvolených slovenských europoslancov sa neujme mandátu až do termínu brexitu.

"Čierny Peter" pripadol Miriam Lexmann, kandidátke KDH. Hnutie to považuje za nespravodlivé, keďže SaS (9,62 percenta) dosiahla horší výsledok a napriek tomu dostala dva mandáty. KDH získalo 9,69 percenta hlasov.

Slovensku má po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ pripadnúť jedno z britských kresiel.

Podľa novely by sa mandátu neujal zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia.

Na sťažnosť KDH reagovala aj opozičná strana Sloboda a Solidarita, ktorá tiež považuje právnu úpravu za nespravodlivú. 

"Rovnako však za spravodlivé nepovažujeme ani argumenty KDH, pretože potom by to znamenalo, že do odchodu Veľkej Británie z Európskej únie bude mať strana SaS taký istý počet mandátov v Európskom parlamente ako hnutie OĽaNO, ktoré získalo o vyše 43 000 hlasov menej, čo je o viac ako 4,3 percentuálneho bodu menej ako SaS," píšu sulíkovci vo vyhlásení. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.