Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2019, 00:00

Dlhy v eseročke pri rozvode znížia cenu podielu na firme

Pri rozvode dlhy v eseročke zostanú. Zníži sa však o ne podiel manžela, ktorého druhý manžel ako spoločník musí vyplatiť.

Dlhy v eseročke pri rozvode znížia cenu podielu na firme
Zdroj: Pixabay


Pri rozvode musia manželia vyriešiť množstvo nepríjemných osobných vecí. Až po úplnom konci akýchkoľvek šancí na pokračovanie manželstva a obnovu vzťahov pristúpia manželia na delenie majetku.

Majetky však nie sú vždy iba výhrou. Najmä pri podnikaní či pri nehnuteľnostiach sú často zaťažené veľkými dlhmi. Ak má jeden z manželov podiel na eseročke, ktorý je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dlhy firmy sa prejavia nižšou hodnotou rozdelených obchodných podielov. Inak je to pri delení dlhov, ktoré sú napísané na manželov ako fyzické osoby.


Deľba dlhov v eseročke
Žiadne dlhy, pôžičky či hypotéky, ktoré sú napísané a účtované v účtovníctve spoločnosti s ručením obmedzeným, nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že pasíva firmy sa počas delenia bezpodielového spoluvlastníctva manželov nevysporiadavajú. „Predmetom vysporiadania je hodnota obchodného podielu a pri jej určení sú zohľadnené nielen aktíva, ale aj pasíva danej spoločnosti.

Teda dlhy, pôžičky, hypotéky a iné záväzky spoločnosti,“ vysvetľuje advokátka Jarmila Záhradníkova z advokátskej kancelárie Zahradnikova.SK. Dôvodom je, že právnická osoba funguje ako samostatná jednotka, nezávislá od spoločníkov. Všetky dlhy, ktoré vytvorí spoločnosť, tak zostávajú v spoločnosti a spoločníci za ne neručia vlastným majetkom. Za dlhy eseročky sú spoločníci zodpovední iba do výšky ich nesplateného základného imania. Odtiaľ aj pochádza názov spoločnosť s ručením obmedzeným.


Tento princíp potvrdzuje aj Záhradníková. „Rozvod manželstva spoločníka tejto spoločnosti a následné vysporiadanie jeho majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemá vplyv na pasíva spoločnosti, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.