Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2019, 00:00

Dlhy v eseročke pri rozvode znížia cenu podielu na firme

Pri rozvode dlhy v eseročke zostanú. Zníži sa však o ne podiel manžela, ktorého druhý manžel ako spoločník musí vyplatiť.

Dlhy v eseročke pri rozvode znížia cenu podielu na firme
Zdroj: Pixabay


Pri rozvode musia manželia vyriešiť množstvo nepríjemných osobných vecí. Až po úplnom konci akýchkoľvek šancí na pokračovanie manželstva a obnovu vzťahov pristúpia manželia na delenie majetku.

Majetky však nie sú vždy iba výhrou. Najmä pri podnikaní či pri nehnuteľnostiach sú často zaťažené veľkými dlhmi. Ak má jeden z manželov podiel na eseročke, ktorý je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dlhy firmy sa prejavia nižšou hodnotou rozdelených obchodných podielov. Inak je to pri delení dlhov, ktoré sú napísané na manželov ako fyzické osoby.


Deľba dlhov v eseročke
Žiadne dlhy, pôžičky či hypotéky, ktoré sú napísané a účtované v účtovníctve spoločnosti s ručením obmedzeným, nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že pasíva firmy sa počas delenia bezpodielového spoluvlastníctva manželov nevysporiadavajú. „Predmetom vysporiadania je hodnota obchodného podielu a pri jej určení sú zohľadnené nielen aktíva, ale aj pasíva danej spoločnosti.

Teda dlhy, pôžičky, hypotéky a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.