Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2019, 16:05

Dankova kancelária vysvetľuje, prečo pozvala na Čaputovej inauguráciu aj jej protikandidátov

Kancelária Národnej rady zabezpečuje tú časť programu, počas ktorej hlava štátu zloží sľub do rúk predsedovi Ústavného súdu.

Dankova kancelária vysvetľuje, prečo pozvala na Čaputovej inauguráciu aj jej protikandidátov
Zdroj: Reuters

Na slávnostný akt skladania sľubu nastupujúcej prezidentky Zuzany Čaputovej pozvala Kancelária Národnej rady aj neúspešných kandidátov na post prezidenta. Dôvodom je dodržanie tradície, uviedla Kancelária vo svojom stanovisku.

Pripomína, že pozvanie neúspešných kandidátov bolo v minulosti zvykom, s výnimkou súčasného prezidenta Andreja Kisku.
Čaputová zloží sľub na slávnostnej schôdzi parlamentu.

"Navyše, keďže ide o slávnostnú schôdzu vedenú predsedom parlamentu, ktorý zároveň uznával kandidatúru všetkých uchádzačov o funkciu hlavy štátu, parlamentná kancelária považovala za správne, pozvať na slávnostnú schôdzu aj ich," doplnila Kancelária svoje dôvody. Čaputová cez víkend uviedla, že pozvanie neúspešných kandidátov rešpektuje.

Kancelária tiež pripomenula, že pozývanie čestných hostí na slávnostnú inauguráciu je v gescii Kancelárie prezidenta.

Kancelária Národnej rady zabezpečuje len tú časť programu, počas ktorej hlava štátu zloží sľub do rúk predsedovi Ústavného súdu.

Súčasťou slávnostného programu je aj večerná recepcia, ktorá sa má uskutočniť v priestoroch bratislavskej Reduty. Nastupujúca prezidentka cez víkend povedala, že pôvodne sa recepcia mala konať v priestoroch Bratislavského hradu, miesto zmenili pre konanie koncertu.

Šéf Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan zdôraznil, že areál Bratislavského hradu bol a stále je plne k dispozícii štátno-reprezentačným účelom. "O tom sú vždy upovedomení aj všetci potenciálni záujemcovia o prenájom priestorov," vyhlásil a doplnil, že napriek tomu Kancelária prezidenta potvrdila, že im priestory Reduty vyhovujú z protokolárneho, ako aj z logistického hľadiska.

Zuzana Čaputová sa ujme prezidentského úradu 15. júna, keď ju čaká inaugurácia. Ústavou predpísaný sľub zloží počas slávnostnej schôdze Národnej rady v sobotu 15. júna napoludnie v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.