Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2019, 17:35 Aktualizované dňa 01.06.2019 o 18:25

Vybaví Danko odmietnutie zákona v ruskej Dume? Lajčákov rezort podpichol šéfa SNS

Keďže ide o poslaneckú iniciatívu v dolnej komore ruského parlamentu, podľa slovenskej diplomacie existuje priestor aj na parlamentnú diplomaciu.

Andrej Danko a Viačeslav Volodin
Zdroj: Facebook Andreja Danka

Legitimizovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa je z pohľadu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí neprijateľné a šéf rezortu Miroslav Lajčák, ktorý je nominantom Smeru, je pripravený túto otázku otvoriť počas budúcotýždňových rokovaní v Ruskej federácii. V reakcii na informáciu, že ruská Duma chce prijať zákon, ktorý by uznal oprávnenosť okupácie, to uviedol hovorca rezortu Boris Gandel.

​Neočakávajú, že prejde

Ministerstvo však nepredpokladá, že by návrh prešiel. "Podľa našich informácií ide o opakovanú iniciatívu z dielne opozičnej Komunistickej strany RF, ktorá doteraz nikdy nemala adekvátnu podporu pre svoj návrh a všetko nasvedčuje tomu, že takisto to bude aj v tomto prípade," priblížil hovorca.

Keďže ide o poslaneckú iniciatívu v dolnej komore ruského parlamentu, podľa slovenskej diplomacie existuje priestor aj na parlamentnú diplomaciu.

"Obzvlášť ak berieme na zreteľ viacnásobné deklarovanie mimoriadne priateľských vzťahov medzi predsedom NR SR a predsedom Štátnej dumy RF," dodal Gandel.

Danko a Volodin

Hovorca ministerstva zahraničia naráža na fakt, že šéf parlamentu a SNS Andrej Danko pravidelne navštevuje Rusko, kde sa stretáva najmä s predsedom Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorého opakovane označuje za svojho blízkeho priateľa. Ten je však na sankčných zoznamoch Európskej únie a šéf národniarov preto doma čelí kritike za úzke kontakty s ním.

Kriticky to hodnotí aj šéf rezortu diplomacie Lajčák. "Nerozumiem tomu, prečo pán predseda parlamentu až takýmto spôsobom cítil potrebu vyznávať lásku človeku, ktorý je na sankčných zoznamoch," vyhlásil Lajčák vlani v októbri v reakcii na Dankom zverejnené fotografie s Volodinom.

Danko bol naposledy v Rusku minulý mesiac, keď sa v Moskve zúčastnil osláv výročia víťazstva nad fašizmom. Okrem Volodina sa stretol aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

​Ruská Duma chce prijať zákon o oprávnenosti okupácie Československa v roku 1968. Informoval o tom český portál Forum24.cz s tým, že sa na tom dohodli poslanecké frakcie. Poslanci podľa portálu chcú, aby vojaci, ktorí sa na okupácii zúčastnili, mohli byť považovaní za vojnových veteránov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.