Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2019, 12:46 Aktualizované dňa 30.05.2019 o 12:51

Neoblomný Procházka aj dvaja nováčikovia. O post ústavného sudcu sa uchádza 16 kandidátov

Ďalšia voľba chýbajúcich kandidátov na sudcov Ústavného súdu bude na júnovej schôdzi, ktorá sa začne 18. júna.

Neoblomný Procházka aj dvaja nováčikovia. O post ústavného sudcu sa uchádza 16 kandidátov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

O post sudcu Ústavného súdu sa uchádza 16 kandidátov. Potvrdil to šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej. Všetci okrem dvoch sa o post uchádzajú opätovne. Plénum by malo ďalšich kandidátov na ústavných sudcov voliť na júnovej schôdzi.

​Kandidátmi na post ústavného sudcu sú Katarína Čechová, Rudolf Čirč, Ladislav Duditš, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Peter Kubík, Michal Matulník, Peter Melicher, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka a Robert Šorl. Čirč a Kubík sú novými uchádzačmi.

Ďalšia voľba chýbajúcich kandidátov na sudcov Ústavného súdu bude na júnovej schôdzi, ktorá sa začne 18. júna.

​Kandidátov má opäť vypočuť ústavnoprávny výbor na verejnom híringu. Podľa Madeja by sa malo vypočúvanie uchádzačov uskutočniť 17. júna, do úvahy podľa neho pripadá ešte nedeľa 16. júna.

Poslanci už volili kandidátov v troch voľbách. Stále však nezvolili dostatočný počet kandidátov. Na ústavnom súde sa v polovici februára uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal dodať prezidentovi 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vybrať deviatich nových sudcov.

Nateraz poslal parlament Andrejovi Kiskovi spolu 12 kandidátov. Prezident dosiaľ vymenoval troch nových sudcov, na Ústavnom súde je tak aktuálne sedem sudcov z celkového počtu 13. Predsedom je Ivan Fiačan.

Prezident avizoval, že ďalších sudcov vymenuje, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.