Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 00:00

Antibiotiká nadmerne užívajú na východe

Ekonomicky zaostávajúce regióny spotrebúvajú násobne viac liekov ako Bratislava.

Antibiotiká nadmerne užívajú na východe
Zdroj: pi

Mnohí slovenskí pacienti považujú antibiotiká za všeliek. Ich nadmerné užívanie pritom prispieva aj k čoraz väčšej odolnosti baktérií. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb vyčíslilo, že na nákazy spôsobené rezistentnými baktériami ročne zomrie 33-tisíc ľudí. Aktuálny prieskum zdravotnej poisťovne Dôvera ukazuje, že zvyk pričasto užívať antibiotiká je naďalej silný aj na Slovensku.

„Ešte stále u nás prevláda pocit, že keď neodídem od lekára s predpísaným liekom, nie som si istý, či ma vôbec liečil dobre,“ skonštatoval generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan. Najväčšiu spotrebu antibiotík pritom vykazujú menej rozvinuté regióny.

Chorobe sa darí v chudobe
Dáta Národného centra zdravotníckych informácií naznačujú, že množstvo balení liekov obsahujúcich antibakteriálne látky za posledné roky mierne klesá. Ročne sa ich

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.