Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 20:28

Danko pre ruskú agentúru: Slováci si myslia, že Rusko sa izolovalo samo. Nie je to pravda

  • Predseda parlamentu očakáva, že sa zmenšia negatívne emócie voči Rusku.
  • Sankcie voči Rusku budú podľa Danka fungovať historicky krátko, ale vážne poškodzujú Slovensko.
  • Do Ruska chce dostať šéfa Národnej banky Slovenska aj vedúceho predstaviteľa Slovnaftu.
Danko pre ruskú agentúru: Slováci si myslia, že Rusko sa izolovalo samo. Nie je to pravda
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nádej na "reštart" Slovensko-ruských vzťahov aj napriek reštriktívnym sankciám Európskej únie vyjadril predseda parlamentu a koaličnej SNS Andrej Danko v rozhovore, ktorý dnes zverejnila agentúra TASS.

Danko sa ako jediný predseda parlamentu z Európskej únie tento mesiac zúčastnil vojenskej prehliadky v Moskve, ktorú od ruskej anexie Kryme západní predstavitelia ignorujú. Do Moskvy sa znovu chystá v posledný júnový deň s podnikateľskou misiou.

"Očakávam, že sa odohrá reštart Slovensko-ruských vzťahov ochromených sankciami a zmenšia sa negatívne emócie voči Rusku," uviedol Danko a pripomenul, že po jeho početných návštevách sa do Ruska pozrie aj premiér Peter Pellegrini (5.-6. Júna).

Slovanstvo a spoločné záujmy

Danko by tiež rád na jeseň zorganizoval cestu do Ruska pre všetkých 53 slovenských poslancov (z celkového počtu 150), ktorí sú členmi skupiny priateľstva s Ruskom.

"Naše krajiny a národy spája slovanstvo, máme rovnaké historické a kultúrne korene. Ako predseda parlamentu považujem za jednu zo svojich základných úloh poskytovať maximálnu pomoc pri posilňovaní súčinnosti Slovenska a Ruska. Zodpovedá to naším vzájomným záujmom," poznamenal.

Sankcie EÚ zavedené proti Rusku po anexii Krymu na jar 2014 by podľa Danka nemali brániť rozvoju spolupráce, najmä obchodnej a ekonomickej. Sankcie podľa neho budú fungovať historicky krátko, ale vážne poškodzujú Slovensko.

Danko hovorí o mentálnom bloku

"Mentálny blok spätý so sankciami aj predstavami niektorých Slovákov, že sa Rusko izolovalo samo, vôbec nezodpovedajú skutočnosti. Snažím sa presvedčiť Slovákov, že naopak obchod mnohých štátov EÚ s Ruskom v posledných rokoch prudko rastie. Nemali by sme sa zriekať možností, ktoré sa nám teraz na ruskom trhu otvárajú," zdôraznil šéf parlamentu pri príležitosti chystanej júnovej návštevy s podnikateľmi, priemyselníkmi a bankármi.

Danko predpokladá, že v delegácii bude šéf Národnej banky Slovenska, vedúci predstaviteľ Slovnaftu, zástupcovia sklární a ďalší kapitáni slovenského priemyslu. "Zastúpených by malo byť asi 15 najväčších podnikov národného hospodárstva," dodal.

Ekonomická delegácia smeruje do Ruska

Delegácia by mala počas dvoch dní predstaviť investičné a ekonomické možnosti Slovenska ruskému ministerstvu priemyslu a obchodu a zástupcom ruských firiem. Mala by tiež navštíviť jeden z ruských regiónov.

Agentúra TASS poznamenala, že Danko je v Rusku častým hosťom. Len tento rok ho navštívil trikrát, rokoval s predsedami oboch komôr ruského parlamentu a počas prehliadky na Červenom námestí sa stretol s prezidentom Vladimirom Putinom a ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

"Som nadšený dosiahnutou jednotou Rusov. Ich srdcia bijú jednohlasne. Sú to hrdí vlastenci. Jednota Ruska je mimoriadne dôležitou podmienkou svetovej bezpečnosti," povedal Danko s tým, že ide o zásluhu prezidenta Putina.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.