Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2019, 07:55 Aktualizované dňa 24.05.2019 o 13:31

Rusko na súde tvrdil, že ho Volzová volala "hore", on jej povedal nie: Správala sa ako ohrdnutá žena

  • Dnes prehovoril pred súdom bývalý šéf televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko.
  • Rusko je obžalovaný z prípravy vraždy svojej spoločníčky Silvie Volzovej.
  • Exšéf Markízy trvá na svojej nevine. Vraždu si podľa svojich slov nikdy neobjednal.
  • Veľký proces odročili na 20. septembra.

Exminister hospodárstva a bývalý podpredseda vlády SR Pavol Rusko trvá na svojej nevine v kauze prípravy vraždy jeho bývalej spoločníčky z TV Markíza Silvie Volzovej.

Vraždu si podľa svojich slov nikdy neobjednal. Deklaroval to na hlavnom pojednávaní v kauze, v ktorej sú obvinení aj banskobystrický bos Mikuláš Černák, jeho bývalý spolupracovník Miloš Kaštan a údajný bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel.

​Pojednávanie odročili predbežne na 20. septembra. Predvolávaná bude aj poškodená Volzová.

"Vyhlasujem, že som nevinný, že nič z toho, čo mi je kladené za vinu, som nikdy nespáchal," vyhlásil pred senátom súdu.

Markíza by prišla o licenciu, hovorí Rusko

​Tvrdenia, že chcel získať Volzovej podiely v televízii a zabezpečiť ich prepisom na jeho osobu, odmieta. Za najcennejšiu považuje televíznu licenciu TV Markíza.

"Ak by sa veci udiali tak, ako mi je kladené za vinu, tak Markíza príde o licenciu," zdôraznil s tým, že by z toho nemal žiaden prospech. Argumentuje, že v prípade prevodu podielov by musel informovať orgán na udeľovanie licencie, ktorý by musel rozhodnúť o zmene licencie v správnom konaní. Dodal, že by museli vypočuť aj Volzovú, pričom by bolo jej zmiznutie podozrivé.

​Popiera, že by na stretnutí s Černákom a Kaštanom v Banskej Bystrici hovoril o odstránení Volzovej. K stretnutiu ho mala viesť obava o bezpečnosť seba a svojej rodiny. Trvať malo podľa jeho slov asi 30 minút, chcel, aby preverili informácie o objednávke na jeho odstránenie.

Stretnutie s Jánom Kováčikom

Samotné stretnutie mu mal sprostredkovať podnikateľ Ján Kováčik, s ktorým mali veľmi dobré vzťahy. "Vedel o všetkom, mali sme spoločné aktivity," skonštatoval s tým, že bolo prirodzené, že mu povedal o svojich obavách.

Stretnutie mal navrhnúť Kováčik a mal sa na ňom zúčastniť. "Prisahám, že tam bol," zdôraznil Rusko, hoci to Kováčik popiera. Rovnako odmieta tvrdenia, že sa uskutočnilo aj ďalšie stretnutie v bratislavskom hoteli.

Pavol Rusko hovoril aj o údajnej plánovanej likvidácii jeho osoby. „Pamätám si, ako mi povedali: Šéfe, chcú vás dať dole,“ povedal Rusko, ako mu prvýkrát povedali, že hrozí objednávka jeho vraždy.

​Rusko povedal, že po podozreniach o objednávke jeho vraždy mu pribudla ochranka pred domom. "Jeden bol dokonca aj zastrelený," uviedol Rusko. Bývalý šéf Markízy uviedol, že ho "mali dať dole" Rusi. Kto mu túto informáciu priniesol, nechcel senátu prezradiť.

Tvrdí, že Volzová sa správala ako ohrdnutá žena

"Vracali sme sa z večere a v jednom momente mi povedala, že či nejdeme hore a ja že nie," povedal Rusko o stretnutí, odkedy to malo začať medzi nimi profesne škrípať. "Správala sa ako ohrdnutá žena," dodal.

Na piatkovom pojednávaní vypovedal aj Lališ, ktorý odmietol tvrdenia o jeho účasti na príprave tohto skutku. Ruska podľa svojich slov videl asi tretí raz, prvýkrát to malo byť na spomínanom stretnutí v Banskej Bystrici.

Vo štvrtok na hlavnom pojednávaní Miloš Kaštan a Mikuláš Černák priznali vinu, trojčlenný senát ich vyhlásenia o vine neprijal. Proces s Pavlom Ruskom a troma spoluobžalovanými sa začal za prísnych bezpečnostných opatrení a veľkého záujmu médií v bratislavskej väznici - Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody.

Troch obžalovaných - Černáka, Lališa a Kaštana na proces eskortovali kukláči.

Všetko spustila výpoveď Černáka

Podľa medializovaných informácií začala polícia prípad riešiť na základe výpovede na doživotie odsúdeného Černáka. Práve on mal vypovedať, že si Rusko v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov korún slovenských.

Verziu potvrdil aj jeho bývalý komplic Miloš Kaštan. Kýbel, ktorý je rovnako odsúdený na doživotie, ich tvrdenia v minulosti poprel. Rusko výpoveď označil za výmysel.

Rusko je v tejto kauze stíhaný na slobode. Ide o prvý prípad v histórii Slovenska, keď pred súdom stojí bývalý člen vlády obžalovaný z pokusu o vraždu. V minulosti slovenské súdy pojednávali a aj pojednávajú v kauzách viacerých exministrov, no nie v takej závažnej trestnej veci.

Rusko zároveň spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, čelí obvineniu v kauze televíznych zmeniek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.