Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2019, 09:20 Aktualizované dňa 22.05.2019 o 12:27

Sága okolo ústavných sudcov sa naťahuje. Rozhodne až Čaputová

Poslanci parlamentu v opakovanej voľbe vybrali iba jedného kandidáta.

Sága okolo ústavných sudcov sa naťahuje. Rozhodne až Čaputová
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Poslanci Národnej rady zvolili v stredu v opakovanej tajnej voľbe ďalšieho kandidáta na sudcu Ústavného súdu, ktorého ponúknu prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Informovali o tom v parlamente po voľbe.

Ďalšie hlasovanie až v septembri?

Prezident Andrej Kiska vymenuje ďalších sudcov Ústavného súdu, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava. V stredu po opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov to uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

​To znamená, že výber a vymenovanie nových ústavných sudcov bude už na novozvolenej prezidentke Zuzane Čaputovej. Vyplýva to z toho, že jej inaugurácia sa bude konať 15. júna a najbližšia schôdza parlamentu, na ktorej by teoreticky hlasovanie poslancov o kandidátoch na Ústavný súd mohlo prebehnúť, začne až o tri dni nato.

Potvrdzuje to aj poslanec a podpredseda SNS Anton Hrnko, podľa ktorého bude parlament najbližšie voliť kandidátov na ústavných sudcov dokonca až na septembrovej schôdzi. 

Vybrali Patrika Palšu

Kandidátom na ústavného sudcu je Patrik Palša. Keďže poslanci stále nezvolili dostatok kandidátov, bude ďalšia voľba.

Prezidentovi spolu s tromi kandidátmi, ktorých zvolili v utorok 21. mája, pošle parlament štyroch uchádzačov na sudcov Ústavného súdu. V utorkovej voľbe zvolili poslanci Pavla Boroňa, Mareka Tomašoviča a Martina Vernarského. Poslanci vyberali z 24 uchádzačov.

Na Ústavnom súde sa aktuálne nachádza sedem z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Z pôvodne ôsmich zvolených kandidátov Kiska vymenoval troch nových ústavných sudcov, čím sfunkčnil plénum Ústavného súdu. Za predsedu vymenoval Ivana Fiačana.

Poslanci opakovanou voľbou kandidátov na ústavných sudcov ukončili rokovanie 45. schôdze. Na programe mali ešte otvorený bod o platoch poslancov, vrátia sa k nemu až na júnovej schôdzi. O presun požiadal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd, plénum mu vyhovelo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.