Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 11:48

Poslanci budú o kandidátoch na ústavných sudcov hlasovať v tajnej voľbe

Koalícia ešte neoznámila svoju dohodu, mala by sa zísť Koaličná rada.

Poslanci budú o kandidátoch na ústavných sudcov hlasovať v tajnej voľbe
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Voľba kandidátov na ústavných sudcov bude tajná, rozhodli o tom poslanci parlamentu v dopoludňajšom hlasovaní. Za tajné hlasovanie bolo 79 zákonodarcov zo 135 prítomných.

​Rovnako ich čaká aj tajná voľba šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Poslanci majú kandidátov na ústavných sudcov voliť v utorok podvečer. Koalícia ešte neoznámila svoju dohodu, mala by sa zísť Koaličná rada.

Koaliční lídri už deklarovali záujem zvoliť čo najviac kandidátov, koaliční poslanci hovoria o snahe zvoliť desiatich kandidátov. O funkciu sa ich uchádza 24.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej by sa počas obeda mali opoziční predstavitelia stretnúť s koalíciou a rokovať o kandidátoch.

Poslanci budú tajne rozhodovať aj o riaditeľovi NBÚ. Do funkcie navrhla vláda Romana Konečného. Tajná voľba sa uskutoční aj v prípade člena Rady SPF.

Plénum si vyberá z dvoch kandidátov. Strana Smer navrhla Jána Ilavského, opozičná SaS navrhuje Marcela Vrchotu. Funkčné obdobie členov rady je tri roky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.