Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 11:48

Poslanci budú o kandidátoch na ústavných sudcov hlasovať v tajnej voľbe

Koalícia ešte neoznámila svoju dohodu, mala by sa zísť Koaličná rada.

Poslanci budú o kandidátoch na ústavných sudcov hlasovať v tajnej voľbe
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Voľba kandidátov na ústavných sudcov bude tajná, rozhodli o tom poslanci parlamentu v dopoludňajšom hlasovaní. Za tajné hlasovanie bolo 79 zákonodarcov zo 135 prítomných.

​Rovnako ich čaká aj tajná voľba šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a členov Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Poslanci majú kandidátov na ústavných sudcov voliť v utorok podvečer. Koalícia ešte neoznámila svoju dohodu, mala by sa zísť Koaličná rada.

Koaliční lídri už deklarovali záujem zvoliť čo najviac kandidátov, koaliční poslanci hovoria o snahe zvoliť desiatich kandidátov. O funkciu sa ich uchádza 24.

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej by sa počas obeda mali opoziční predstavitelia stretnúť s koalíciou a rokovať o kandidátoch.

Poslanci budú tajne rozhodovať aj o riaditeľovi NBÚ. Do funkcie navrhla vláda Romana Konečného. Tajná voľba sa uskutoční aj v prípade člena Rady SPF.

Plénum si vyberá z dvoch kandidátov. Strana Smer navrhla Jána Ilavského, opozičná SaS navrhuje Marcela Vrchotu. Funkčné obdobie členov rady je tri roky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.