Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 10:05

Žitňanská: Nemať funkčný Ústavný súd je hrubá neúcta voči ľuďom tejto krajiny

Poslankyňa Lucia Žitňanská poukázala na to, že vo voľbe kandidátov na ústavných sudcov je koho voliť.

Žitňanská: Nemať funkčný Ústavný súd je hrubá neúcta voči ľuďom tejto krajiny
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Nemať funkčný Ústavný súd je hrubá neúcta voči ľuďom tejto krajiny, vyhlásila to v pléne poslankyňa parlamentu a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

V rozprave k voľbe kandidátov na ústavných sudcov vystúpila ako posledná.

"Ak dnes nebudú zvolení žiadni kandidáti, je to zase len prejav hrubej neúcty voči kandidátom aj ľuďom, o ktorých hlasy sa práve v týchto dňoch všetky politické strany vrátane vládnej koalície uchádzajú," pripomenula Žitňanská.

Poukázala tiež na to, že vo voľbe kandidátov je koho voliť a zároveň nie je jedno, kto bude zvolený a predložený prezidentovi ako kandidát.

"Ak nikoho nezvolíme alebo nezvolíme dostatočný počet kandidátov, je to preto, lebo tento parlament nechce kandidátov na sudcov Ústavného súdu, respektíve koaličná väčšina nechce," vyhlásila exministerka.

Ústavný súd je podľa Žitňanskej vrcholná inštitúcia právneho štátu, posledný garant, kde by sa mal občan domôcť základných práv, keď všetky ostatné inštitúcie zlyhajú.

Preto podľa nej stále platí, že je koho voliť a je to povinnosť parlamentu v záujme právneho štátu na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.