Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 00:00

Cudzinci majú liečiť v špeciálnom režime

Doktori z tretích krajín majú mať status ako medici. Komora varuje pred zbytočnou byrokraciou.

Cudzinci majú liečiť v špeciálnom režime
Zdroj: HN Peter Mayer

Ukrajinský lekár chce prísť pracovať do našej nemocnice. Postup je nasledujúci: najskôr požiada slovenský rezort školstva, aby mu uznal doklad o vzdelaní. Keď mu jeho titul odobria, musí ešte spraviť ťažké doplňujúce skúšky – aby sa overilo, či sú jeho vedomosti dostatočné. Proces je zdĺhavý a skúšky náročné. Aj preto Ukrajinci uprednostnia radšej Česko či Poľsko, kde im vychádzajú viac v ústrety. Teraz chce slovenské ministerstvo zdravotníctva, aby sa lekári z krajín mimo Európskej únie dostali do našich nemocníc ešte skôr, ako prejdú celou byrokraciou odobrovania titulov. Umožniť to má takzvaný Inštitút dočasnej odbornej stáže.

Nedostatok lekárov

Vďaka novinke budú môcť doktori z takzvaných tretích krajín maximálne rok pracovať na Slovensku, avšak v špeciálnom režime. Majú mať podobný status ako naši lekári bez atestácie či medici. Počas tohto obdobia by sa im malo podariť získať všetky potrebné doklady na to, aby po absolvovaní stáže mohli zostať pracovať v našich nemocniciach. „

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.