Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2019, 00:00

Takto sa v prípade rozvodu rozdelí podiel v eseročke

Ak sa manželstvo, kde jeden z partnerov podniká, rozpadne, platí pravidlo, že majetok sa delí až po tom, ako súd ukončí manželský zväzok.

Takto sa v prípade rozvodu rozdelí podiel v eseročke
Zdroj: Dreamstime

Pri eseročke v prípade rozvodu a po vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov zostáva celý podiel vo firme manželke, ak firmu vlastnila. Bolo by to však nefér voči manželovi. Manželka si preto musí nechať ohodnotiť firmu a polovicu z jej hodnoty vyplatiť manželovi. Naproti tomu obchodný podiel získaný darom alebo dedičstvom sa pri rozvode medzi manželov nedelí. Zostáva tomu, kto podiel alebo prostriedky na jeho nákup dostal. Druhý má nárok iba na polovicu zisku.


Zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov
Ak chcú manželia s konečnou platnosťou ukončiť rozvodové naťahovačky, čakajú ich dve konania. Jedno sa týka rozvodu manželstva a druhé vysporiadania majetku. O ukončení spoluvlastníctva manželov sa nerozhoduje počas konania o rozvode manželstva. Advokátka Jarmila Zahradníková z advokátskej kancelárie Zahradnikova.SK vysvetľuje: „Až po právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva si môžu bývalí manželia formou dohody alebo, ak táto nie je možná, tak v rámci súdneho konania, vysporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo. Teda nie v rámci konania o rozvode.“


Názory na to, či obchodný podiel, ktorý jeden z manželov získal počas manželstva, patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, sa líšia. „Z našej praxe sa prikláňame k názoru, že obchodný podiel v eseročke patriaci jednému z manželov a nadobudnutý počas trvania manželstva je tiež predmetom vyporiadania,“ vysvetľuje Zahradníková. Pri deľbe majetku sa vš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.