Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2019, 10:15 Aktualizované dňa 20.05.2019 o 11:14

Matovič odstúpil z kandidátky do eurovolieb. Vyzval ľudí, aby podporili Petra Polláka

Podľa šéfa obyčajných je reálna hrozba, že v eurovoľbách vyhrá strana Mariana Kotlebu ĽSNS.

Igor Matovič
Zdroj: TASR/J. Kotian

Šéf OĽaNO Igor Matovič odstúpil z volieb do Európskeho parlamentu. Ľudí, ktorí chceli dať hlas jemu, vyzýva, aby ho dali Petrovi Pollákovi. Svoje rozhodnutie oznámil na brífingu.

Rozhodol som sa odstúpiť z našej kandidátky v prospech Róma, Petra Polláka. Obávam sa, že takto o týždeň bude celá Európa zaplavená titulkami novín, že na Slovensku vyhrala fašistická strana," upozornil Matovič, že podľa neho je reálna hrozba, že v eurovoľbách vyhrá strana Mariana Kotlebu ĽSNS.

"Doba je mimoriadne vážna"

Ak chceme tejto celoeurópskej hanbe zabrániť, tak môžeme to urobiť len jediným krokom, keď druhá veta bude "ale zvolili si prvýkrát Róma do europarlamentu."
Mali by sme nabrať odvahu robiť odvážne kroky," doplnil Matovič. Tvrdí, že doba je mimoriadne vážna a mali by sme urobiť možno aj nepopulárne kroky, ale správne.

Pollák Matovičovo rozhodnutie ocenil. "Ak mi ľudia prejavia dôveru a získam mandát europoslanca, budem robiť všetko pre to, aby som hájil záujmy všetkých národností v Európskej únii," zdôraznil. Doplnil, že jeho kampaň nie je cielená len na Rómov, ale zameriava sa na boj proti extrémizmu a podporu všetkých národností.

Čo bude s jeho mandátom?

Na otázky, čo bude s mandátom v NR SR, Matovič odpovedal, že v slovenskom parlamente ostáva. Povedal to v súvislosti s jeho vyjadreniami spred pár mesiacov, že ak nedosiahne 50-tisíc krúžkov v eurovoľbách, vzdá sa mandátu poslanca NR SR. Dodal, že jeho ego musí ísť bokom, rovnako ako snahy merať si politický výtlak.

Matovič tak priznal, že jeho kandidátka do eurovolieb bola motivovaná aj týmto úmyslom.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Správu budeme aktualizovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.