Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2019, 00:00

Kampaň v komunálkach nafúkla deficit o milióny

Namiesto prebytku skončili samosprávy v mínuse. Na vine sú predvolebné zápasy a eurofondy.

Kampaň v komunálkach nafúkla deficit o milióny
Zdroj: TASR

Štát vlani vybral na daniach o 720 miliónov viac, ako očakával. Ekonomika totiž rástla najrýchlejšie za štyri roky. Vďaka tomu sa znížil aj deficit verejných financií. Ak však výsledok očistíme o extra príjmy, zistíme, že štát nehospodáril až tak vzorne. Takzvané štrukturálne saldo rozpočtu sa totiž medziročne zhoršilo. Na vine sú podľa hodnotenia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť vo výraznej miere obce a vyššie územné celky.


Výrazne skresali dlh
Zákon o rozpočte totiž očakával, že samospráva skončí s prebytkom v hodnote 170 miliónov. Napokon však rok uzatvorili so schodkom prevyšujúcom 20 miliónov eur. A to aj napriek dodatočným 130 miliónom, ktoré dobré hospodárske časy nasypali obciam do kasy. Rozpočtová rada to vysvetľuje najmä tým, že obce viac investovali. Kapitálové výdavky medziročne stúpli o 44 percent. Tento scenár sa však podľa výkonného riaditeľa rady Vikt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.